Touchpad

Co zrobić, gdy touchpad nie działa?

17 sierpnia 2021
ok. 2 minut czytania

Wielu z nas uwielbia poruszać się po ekranie za pomocą touchpada. Nawet te osoby, które za tym nie przepadają, czasami są do tego niejako zmuszone. W końcu nie ma sensu brać zewnętrznej myszki na każde wyjście do kawiarni czy do klienta.

Czasami jednak zdarzy się tak, że touchpad odmówi nam posłuszeństwa. Czy od razu trzeba się w takiej sytuacji denerwować i udawać do serwisu? Niekoniecznie.

W tym wpisie przedstawię kilka najczęstszych rozwiązań tego problemu, które mogą pozwolić w prosty sposób naprawić touchpada.

Możliwe rozwiązania problemu

1. Włączenie touchpada.

Wiele laptopów wyposażonych jest w specjalny przycisk służący do włączania i wyłączania touchpada. Ma to pewne zalety, bowiem czasami nie chcemy, by touchpad był włączony, ponieważ korzystamy z myszy i czasami niechcący przesuwamy kursor podczas pisania na klawiaturze.

Ze względu na to czasami naciśniemy ten przycisk i wyłączymy nasz panel dotykowy.

Zobacz w jaki sposób możesz włączyć touchpad.

2. Zresetowanie laptopa.

“Wyłącz i włącz”, czyli nasza ulubiona metoda naprawy sprzętów elektronicznych może zadziałać i w tym przypadku. Choć szanse nie są raczej wielkie, warto przynajmniej spróbować uruchomić ponownie swojego laptopa.

3. Aktualizacja sterowników płyty dotykowej.

Czasami okaże się, że problemem są sterowniki. W takim przypadku należy wejść w menedżer urządzeń (Windows) i znaleźć pozycję Touchpad/Płytka dotykowa. Po wybraniu opcji “Aktualizuj sterownik” system powinien przeskanować internet w poszukiwaniu jego najnowszej wersji. Jeżeli aktualizacja przebiegnie pomyślnie, może okazać się, że problem został rozwiązany. Alternatywnie możecie na własną rękę poszukać sterowników do płytki na stronie producenta.

4. Zresetowanie touchpada w BIOS.

Opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Po uruchomieniu BIOS w laptopie należy przejść do zakładki “Main -> Touchpad” i spróbować go zrestartować.

5. Przywrócenie systemu operacyjnego.

Jeżeli touchpad jeszcze niedawno działał i upewniliśmy się, że jest on włączony, ostatecznym krokiem, który możemy bez większych problemów podjąć w domowym zaciszu, jest przywrócenie systemu operacyjnego (np. do ustawień fabrycznych). Nowoczesne systemy operacyjne często oferują taką możliwość z zachowaniem plików użytkownika, więc nie musi to być wcale ogromny problem i wyrzeczenie.

Jeżeli wyżej zaproponowane rozwiązania nie zadziałają, konieczna może okazać się wizyta w serwisie. Choć nie jest to co prawda najczęstszą awaria, może zdarzyć się, że panel dotykowy będzie wymagał specjalistycznej naprawy.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.