Laptop i tablet

Laptop z dotykowym ekranem – Rodzaje i Polecane modele

9 kwietnia 2021
ok. 5 minut czytania

Laptopy z dotykowym ekranem stają się bardzo popularne, a co za tym idzie, bardzo pokaźnie rośnie wybór modeli. Poniżej przedstawiam dwie rozsądne propozycje zakupowe dla poszczególnych odbiorców.

BMAX Y13 2 w 1 (13.3")

Cechy: Świetny stosunek ceny do jakości, do 7 godzin pracy na baterii
Parametry: 13,3" ekran, Windows 10, 8 GB RAM
Przeczytaj więcej

Lenovo ThinkPad L13 Yoga G2 (13"3)

Cechy: Typowe dla thinkpadów świetne wykonanie, połączone z wygodnym touchpadem i znakomitą klawiaturą. Do 12 godzin pracy na baterii.
Parametry: 13,3" ekran, Windows 10, 16 GB RAM, 512 GB SSD, i5-1135G7
Przeczytaj więcej

Jeszcze kilka lat temu zaśmiałem się, widząc małe dziecko, próbujące przybliżyć coś przejeżdżając dwoma palcami po ekranie laptopa. Można by śmiało powiedzieć, że “przyszłość już tu jest”, bo laptopy z dotykowym ekranem w dzisiejszych czasach już niemal nikogo nie dziwią. Korzystanie z laptopa jako tabletu może być bardzo wygodnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób ceniących sobie mobilność i multimedia. Sprawdź, czy taki laptop to rozwiązanie dla Ciebie i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

niektóre mają odpinany ekran, inne się wyginają, fajne do podróży, nie trzeba dźwigać klawierki

Czy laptop z dotykowym ekranem to coś dla Ciebie?

Laptop mający dodatkowy ekran brzmi jak świetny bajer, ale wbrew pozorom nie musi to być rozwiązanie doskonałe dla każdego użytkownika. Warto pierw dobrze przemyśleć, czy przy naszym stylu użytkowania komputera takie rozwiązanie będzie wygodne. Choć coraz częściej słyszy się o tym, że laptopy z dotykowym ekranem mogą z czasem niemal wyprzeć te tradycyjne, na ten moment mamy nadal spory wybór, więc wszystko zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika. Osobiście nie używam komputera poza domem, korzystam z niego głównie do celów związanych z pracą. W moim przypadku klawiatura jest niezbędna przez cały czas, dlatego też laptop z dotykowym ekranem byłby tylko zbędnym bajerem, za który zapewne musiałbym trochę dopłacić.

Z drugiej jednak strony, znam mnóstwo osób, które używają laptopa do podstawowych zadań biurowych, ale wieczorem uwielbiają oglądać na nim filmy leżąc w łóżku. Czasami lubią też z nim podróżować, a fizyczna klawiatura wcale nie jest im do tego niezbędna. W przypadku takich osób, laptop z dotykowym ekranem łączący funkcje komputera i tabletu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli cenisz sobie mobilność (a skoro korzystasz z laptopa, a nie komputera stacjonarnego – podejrzewam, że cenisz) warto rozważyć zakup laptopa posiadającego dodatkowy ekran.

Laptop z dotykowym ekranem, czy może jednak tablet?

Nigdy nie rozumiałem ogromnego fenomenu tabletów. To duże smartfony, oferujące właściwie to samo co smartfony, a nawet nieco mniej (wiele modeli ma słabe aparaty, no i ciężko byłoby z tabletu do kogoś zadzwonić na komórkę) – to rzecz interesująca głównie dla ludzi, którzy naprawdę sporo podróżują i potrzebują np. nawigacji i stosunkowo dużego ekranu do obejrzenia sobie raz na jakiś czas filmu.

Pełnoprawny laptop posiadający dotykową matrycę i odpinaną klawiaturę może doskonale łączyć funkcje tradycyjnego komputera, jak i tabletu. Z tą różnicą, że zamiast systemu iOS lub Android, znajdziemy na nim na przykład Windows 10, dzięki któremu będziemy mogli uruchomić wiele zaawansowanych programów przeznaczonych wyłącznie na komputery. Ponadto biorąc takiego laptopa w podróż i zostawiając klawiaturę w domu, nadal możemy mieć dostęp do wszystkich naszych plików i programów bez konieczności synchronizacji ich poprzez na przykład Dysk Google.

Rodzaje laptopów z dotykowym ekranem

  • Zwykły laptop posiadający dotykowy ekran – jak sama nazwa wskazuje, jest to po prostu tradycyjny laptop, który posiada dodatkową funkcjonalność w postaci możliwości nawigacji po ekranie palcem lub rysikiem. To bardzo ciekawy bajer, ale brakuje tu możliwości przekonwertowania takiego urządzenia na tablet, więc wszystkie zalety opisane we wcześniejszym punkcie odpadają. Nie jest to oczywiście zły wybór, ale jeżeli chcemy mieć dodatkowy ekran po to, żeby używać go w razie potrzeby jako tabletu – powinniśmy się rozejrzeć za czymś innym.
  • Laptopy umożliwiające odchylenie ekranu o 360 stopni – bardzo ciekawe rozwiązanie łączące ze sobą funkcjonalność laptopa i tabletu. W tym przypadku klawiatura nie jest odpinana, więc laptop jest trochę bardziej masywny. Dużym plusem jest jednak to, że za pomocą takiego obracania sprzętu możemy w łatwy sposób umiejscowić go tak, że będzie zajmował mało miejsca, a nie będzie potrzebował podstawki (powinien dzięki temu się zmieścić na nawet niewielkich wysuwanych stolikach w autokarach, czy samolotach). Dobre rozwiązanie dla osób podróżujących, choć moim zdaniem dla tych, którzy lubią korzystać z laptopa na leżąco, następna propozycja może okazać się nawet nieco ciekawsza.
  • Laptopy 2 w 1 z odpinanym ekranem – najbardziej zbliżone rozwiązanie do omawianego wcześniej połączenia laptopa i tabletu. Za sprawą odpinanego ekranu możemy wygonie korzystać z naszego sprzętu nawet w pozycji leżącej, a gdy zasiądziemy do biurka – nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby podłączyć ekran do klawiatury i korzystać z niej jako ze swoistej stacji dokującej.

 

Opisy laptopów

BMAX Y13 2 w 1 (13.3")

Wydajny obrotowy laptop z dotykowym, obrotowym ekranem w naprawdę atrakcyjnej cenie. Pomimo solidnej, aluminiowej konstrukcji waży jedyne 2,65 kilograma. Oferuje średni czas pracy na baterii do nawet 7 godzin, a dzięki swojej obrtowości pozwala m.in. na komfortowe oglądanie filmów w łóżku lub podczas podróży.

Odwiedź Sklep

Lenovo ThinkPad L13 Yoga G2 (13"3)

Solidnie wykonany, biznesowy, mobilny ThinkPad. Waży niecałe 1,5 kg i oferuje świetne podzespoły wystarczające do komfortowej, wielozadaniowej pracy. Do tego matowa, dotykowa matryca i obrotowy ekran. Bardzo dobra i rozsądna cenowo propozycja dla bardziej wymagających użytkowników.

Odwiedź Sklep

 

Na co powinno się zwrócić uwagę przed zakupem laptopa z dotykowym ekranem?

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, do czego tak naprawdę ten sprzęt ma nam służyć. Jeżeli chcemy z nim sporo podróżować, warto celować w urządzenia z wytrzymałą baterią. Chcąc pograć w gry komputerowe, powinniśmy pomyśleć o czymś z solidną, dedykowaną kartą graficzną. Przede wszystkim rozglądałbym się za czymś z przynajmniej 8 Gigabajtami pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD. Oprócz samych parametrów kluczowy powinien być też typ samego laptopa i ewentualnej konwersji. Jeżeli szukamy czegoś, co zastąpi nam tablet, powinniśmy się skupić przede wszystkim na laptopach umożliwiających odpięcie klawiatury.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.