Nagłe, niespodziewane i samoistne wyłączanie się naszego sprzętu może dostarczyć nam sporej frustracji. Szczególnie w przypadku, gdy akurat pisaliśmy ważnego i pilnego maila, albo byliśmy w środku pasjonującej rozgrywki online. Nawet jeśli takie zjawisko niespecjalnie nam przeszkadza, warto zawczasu się mu przyjrzeć, ponieważ może ono zwiastować nieco poważniejsze problemy. Dzięki szybkiej identyfikacji takich kłopotów będziemy mogli szybko zlecić ich naprawę lub zająć się nią samodzielnie, o ile mamy wystarczającą wiedzę i narzędzia.
Powodów wyłączania się laptopa może być co najmniej kilka. Przedstawię najczęstsze z nich i zaprezentuję, co warto sprawdzić, gdy laptop wyłącza się bez naszej ingerencji.
Jeśli laptop potrafi wyłączyć się nagle podczas użytkowania, zazwyczaj świadczy to o jego przegrzewaniu. Szczególnie w przypadku, gdy wyłącza się po bardziej intensywnej pracy, czy w trakcie grania w zaawansowane gry komputerowe. Nie bez powodu zresztą naprawdę dużą popularnością cieszą się tak zwane podstawki chłodzące – przegrzewanie się laptopa to naprawdę częsty problem, z którym zmaga się wielu użytkowników. Jeśli laptop wyłącza się przede wszystkim w cieplejsze dni, możemy być już niemal pewni, że przyczyną jest właśnie przegrzewanie. Powinniśmy więc zacząć od sprawdzenia temperatur osiąganych przez procesor. Możemy to zrobić między innymi za pomocą programu HWMonitor lub Core Temp.
Jeśli temperatury procesora przekraczają 80ºC, powinniśmy przyjrzeć się temu bliżej, ponieważ taka temperatura może oznaczać nawet uszkodzony system chłodzenia.
Zanim zabierzemy się za fizyczne czyszczenie laptopa, polecam sprawdzić najbardziej obciążające programy dla naszego procesora. W systemach Windows można to zrobić poprzez Menedżer Zadań (naciśnij na pole “CPU”, żeby właściwie posortować wyniki). Proponuję przyjrzeć się programom powodującym największe zużycie. Jeśli okaże się, że jest tam jakaś gra lub program, który bardzo obciąża nasz procesor, możemy spróbować go wyłączyć i sprawdzić temperatury ponownie po kilkunastu minutach.
Być może takie sprawdzenie da nam pewną wskazówkę dotyczącą tego, z czym nasz laptop nie radzi sobie najlepiej.
Nie zmienia to jednak faktu, że urządzenie nie powinno się samoczynnie wyłączać, więc i tak warto spróbować chociażby przeczyścić system chłodzący. Jeśli nasz laptop posiada otwory wentylacyjne, możemy przedmuchać je sprężonym powietrzem. To popularna i sprawdzona metoda, ale wykonujemy ją oczywiście na własną odpowiedzialność.
Po przeczyszczeniu naszego laptopa możemy po jakimś czasie ponownie sprawdzić temperatury. Jeżeli się nie poprawiły, pozostaje nam szukać dalej.
Wymiana pasty termo przewodzącej również może korzystnie wpłynąć na temperatury naszego procesora, a co za tym idzie, zapobiec samoistnemu wyłączaniu się laptopa. W laptopach nieczęsto spotykamy się z zużytą pastą termoprzewodzącą, ale czasami podczas rozebrania laptopa na części może okazać się, że rzeczywiście przydałoby się jej ponowne nałożenie. Warto wspomnieć o tym, że jeżeli urządzenie nadal jest na gwarancji, powinniśmy zlecić to serwisowi. Pastę termoprzewodzącą można zakupić w większości popularnych sklepów komputerowych, ale nie polecam samodzielnych prób jej nakładania, szczególnie użytkownikom nieposiadającym specjalistycznego sprzętu i odpowiednich umiejętności. Jeśli mimo wszystko podejmiemy się nałożenia pasty na własną rękę, przede wszystkim nie powinniśmy chcieć przedobrzyć. Jej nadmiar może doprowadzić do odwrotnego efektu, od tego, który był zamierzony – może skutkować jeszcze wyższymi temperaturami.
W przypadku, w którym wentylator przestaje po chwili pracować, albo w ogóle go nie słychać pomimo wysokiej temperatury, problemem może być nieaktualny BIOS. Jeśli jego aktualizacja nic nie da, przyczyną może być awaria wentylatora lub nawet całej płyty głównej. Wówczas takie urządzenie warto oddać do specjalistycznego serwisu.
W obecnych czasach dużo trudniej załapać poważnego wirusa na swoim urządzeniu. Nowoczesne systemy operacyjne posiadają sporo sensownych zabezpieczeń, a wielu użytkowników korzysta również z zewnętrznych programów antywirusowych. Złapanie takiej “infekcji” nie jest jednak niemożliwe, więc dla pewności warto dokładnie przeskanować swój system. Możemy zrobić to w wielu popularnych programach antywirusowych. W Windows 10 możemy uruchomić skan za pomocą wbudowanego programu Defender.
Jeśli nasz laptop wyłącza się w momentach, w których nie jest podłączony do zasilania, warto sprawdzić, czy ten sam problem występuje przy podpiętym zasilaczu. Jeśli nie, prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzoną, albo zużytą baterią. Przed ewentualną wymianą upewnijmy się pierw, czy aby na pewno jest ona podładowana i problemem nie jest po prostu niski stan naładowania.
W przypadku, w którym laptop wyłącza się mimo podłączonego zasilacza ze względu na niski stan baterii, powinniśmy upewnić się, czy rzeczywiście laptop w ogóle się nie ładuje. Jeśli tak jest, sprawdźmy, czy winowajcą nie jest samo gniazdko elektryczne, w którym nie ma prądu. Jeśli jest, możemy mieć do czynienia z awarią zasilacza lub uszkodzonym gniazdem zasilania w laptopie. W takim przypadku powinniśmy rozważyć wizytę w serwisie.
Jeśli Twój laptop wyłącza się, a w zasadzie wchodzi w stan uśpienia bez przyczyny, mam nadzieję, że problem tkwi właśnie w tym punkcie. Zdecydowanie najłatwiej go naprawić, bo wystarczy do tego zaledwie kilka kliknięć.
Zdarza się, że niektórzy użytkownicy mają ustawione automatyczne uśpienie komputera po konkretnym czasie nieaktywności lub przy zasilaniu bateryjnym. W systemach Windows można sprawdzić te ustawienia w zakładce “Zasilanie i uśpienie”.
Bardzo częstym powodem samoistnego wyłączania się laptopa są niekompatybilne kości pamięci RAM. Jeżeli laptop w przeszłości działał prawidłowo, a kości były wymieniane lub rozszerzane, warto sprawdzić działanie urządzenia z poprzednimi, które działały w prawidłowy sposób. Możemy sprawdzić to również programami takimi jak na przykład memtest.
Pozostałe, często spotykane usterki to między innymi awarie i uszkodzenia:
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie dał żadnej odpowiedzi, być może mamy do czynienia z jakąś usterką. Wtedy warto udać się do serwisu, który pomoże nam zdiagnozować problem i w razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzoną część. Upewnijcie się też, czy Wasze urządzenie nie podlega jeszcze gwarancji, tym bardziej że niektóre uszkodzenia (szczególnie te związane z płytą główną) mogą okazać się dość kosztownym wydatkiem.