Laptop nie ładuje baterii

Laptop nie ładuje baterii – możliwe przyczyny i sposoby naprawy

5 lipca 2021
ok. 2 minut czytania

Możliwych przyczyn nieładującej się baterii można wymienić co najmniej kilka.

Przyjrzymy się tym najczęściej występującym i opiszemy co można zrobić w danej sytuacji przed udaniem się do specjalistycznego serwisu.

Możliwe przyczyny nieładowania baterii

1 Uszkodzony zasilacz

W takich sytuacjach jedną z najczęściej spotykanych przyczyn jest uszkodzony zasilacz. Jeżeli nie mamy możliwości sprawdzenia innego zasilacza, powinniśmy w pierwszej kolejności upewnić się, czy problemu nie stanowi tutaj ewentualna awaria elektryczna. Warto sprawdzić ładowanie w innym, sprawnym gniazdku, a także dokonać oględzin samej wtyczki i gniazda ładowania w laptopie – one również mogły się uszkodzić.

Zasilacze często uszkadzane są poprzez m.in. częste plątanie się kabla, wciskanie wtyczki na siłę do gniazda, czy też poprzez pogryzienie przez domowe zwierze.

2 Problemy z baterią

Problemem może być także sama bateria.

W takiej sytuacji można spróbować np. twardego resetu baterii, który ma na celu zresetowanie ustawień akumulatora.

Reset baterii w laptopie:

  1. Wyłącz laptop (naciśnięcie przycisku zasilania lub opcja zamykania w systemie operacyjnym)
  2. Przy wyłączonym laptopie i odłączonym zasilaczu wyjmij baterię z laptopa.
  3. Podłącz zasilacz i włącz laptopa.
  4. Po załadowaniu systemu operacyjnego (np. Windows) wyłącz laptopa i z powrotem zamontuj baterię. Powinna ona zostać zresetowana.

Pomocne może okazać się także zaktualizowanie lub zamienienie sterownika baterii.

W systemach Windows można zrobić to poprzez Menedżer Urządzeń.

 

Jeżeli te czynności nie przynoszą efektów, a dioda na zasilaczu lub informacja w systemie pokazuje ładowanie baterii, w takiej sytuacji warto rozważyć wizytę w serwisie lub wymianę baterii na nową.

Co w sytuacji, w której laptop nie widzi baterii?

Problemami w takich sytuacji mogą być:

  • Uszkodzona bateria – jeżeli wcześniej działała poprawnie, prawdopodobnie po prostu się zużyła. Warto rozważyć wymianę baterii na nową lub jej regenerację wykonywaną przez serwis komputerowy. Jeżeli wymiana baterii na sprawny model nie zadziała, oznacza to występowanie innego problemu.
  • Źle dobrana bateria – być może kupiłeś zły model lub niedziałający zamiennik. Upewnij się, że bateria jest przeznaczona właśnie do Twojego modelu.
  • Uszkodzony układ ładowania – to rzadko występująca awaria, jednak jeżeli laptop ciągle nie widzi baterii, a jej wymiana nie przynosi efektów, warto w takiej sytuacji skontaktować się z profesjonalnym serwisem.
O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.