Wielu z nas choć raz spotkało się z przykrą sytuacją, w której to laptop odmówił posłuszeństwa. Zanim jednak pobiegniemy do najbliższego serwisu, możemy pierw samodzielnie sprawdzić, czy przypadkiem nie będziemy w stanie rozwiązać problemu samodzielnie.
Naciskasz przycisk służący do uruchamiania swojego laptopa, a mimo tego nic się nie dzieje – widzisz czarny ekran. Niestety, takie sytuacje się zdarzają, ale spokojnie – nie zawsze muszą one oznaczać awarię karty graficznej, czy płyty głównej.
W takiej sytuacji na początku warto przede wszystkim sprawdzić, czy nie mamy rozładowanej baterii, oraz czy jest ona w ogóle wpięta w laptopa. To dość trywialny, ale i bardzo często spotykany powód. Jeżeli po podpięciu zasilacza laptop nadal nie będzie się włączał, nie denerwuj się, bo to jeszcze nie koniec. Możesz teraz sprawdzić, czy problem nie dotyczy Twojego gniazdka lub kabla. Upewnij się, czy w tym gniazdku jest prąd, oraz czy sam kabel nie wydaje się uszkodzony. Sprawdź też, czy wtyczka od zasilacza jest poprawnie umocowana w gnieździe zasilania laptopa.
Po sprawdzeniu powyższych rzeczy możesz nacisnąć przycisk włączania i tym razem, zamiast patrzeć na ekran, przyłożyć ucho w okolicy klawiatury i posłuchać, czy dochodzą stamtąd jakieś dźwięki. Jeśli cokolwiek słychać, może to wskazywać na chociażby awarię ekranu lub problem z kartą graficzną. W takiej sytuacji polecam spróbować delikatnie poruszać klapą z ekranem, bo być może w ten sposób uda się odzyskać sygnał – wówczas wskazywałoby to właśnie na awarię ekranu. Jeśli to nie zadziała, można też spróbować podpiąć laptopa do zewnętrznego monitora – jeśli laptop zadziała i obraz będzie się tam wyświetlał, problem prawdopodobnie dotyczy ekranu, jeśli nie – karty graficznej.
W sytuacji, w której laptop się nie włącza, a diody się świecą, najprawdopodobniej również możemy mieć do czynienia z awarią ekranu lub karty graficznej.
Może zdarzyć się też tak, że będziemy przekonani, że laptop włącza się prawidłowo, ale nie startuje nasz system. Zazwyczaj w takiej sytuacji problemem jest awaria systemu operacyjnego lub uszkodzony dysk twardy.
Laptop w takiej sytuacji może zatrzymywać się na biosie, na napisie startowym z logo producenta, lub nawet na jakimś fragmencie uruchamiania systemu operacyjnego. W takim przypadku jeżeli wystąpiła awaria dysku twardego, zazwyczaj konieczna będzie jego wymiana. Jeśli problem jest związany z systemem operacyjnym, mając wystarczającą wiedzę, możemy podjąć się samodzielnej instalacji go na nowo. Przy instalacji nowego systemu warto pamiętać o tym, że może się to wiązać się z utratą wszystkich posiadanych wcześniej plików.
W sytuacji, w której będziemy zmuszeni do wymiany lub naprawy jakichś podzespołów, stanowczo odradzam samodzielne próby bez odpowiedniej wiedzy technicznej i specjalistycznych narzędzi.
Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Przede wszystkim warto znaleźć godny zaufania, profesjonalny serwis, który nie będzie próbował nas oszukać poprzez na przykład wymianę naszej części na używaną (zawsze warto tego dopilnować, żeby mieć pewność, że jeśli zapłaciliśmy za nową część, taką też dostaniemy). Wymiana podzespołów w laptopie nie zawsze musi się opłacać i warto sobie pierw przekalkulować, czy nie lepiej byłoby na przykład spróbować to naprawić (jeżeli to możliwe) lub nawet zakupić kompletnie nowe urządzenie. Warto jednak wiedzieć, że nie każdą część da się naprawić, a czasami taniej wyjdzie po prostu zakup nowej. Gdy serwis zaoferuje nam naprawę jakiejś części, warto zapytać o jakąś gwarancję na jej używanie lub raz jeszcze upewnić się, czy mamy do czynienia z miejscem godnym zaufania. Nieraz zdarza się, że taka część po naprawie działa raptem kilka dni, po czym znów pojawia się problem. To sytuacja znana między innymi z niektórych napraw dysków twardych, czy kart graficznych, dlatego lepiej pomyśleć o tym wcześniej i spróbować się stosownie zabezpieczyć.
Zanim zdenerwujemy się niedziałającym laptopem, warto pierw samodzielnie sprawdzić podstawowe problemy i przed zaniesieniem sprzętu do serwisu upewnić się, czy problem nie jest bardziej trywialny, niż mogłoby się wydawać. W przypadku, gdy będziemy pewni, że wystąpiła jakaś awaria, wówczas nie zalecam próbować naprawiać laptopa na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi, ponieważ dość łatwo jest go uszkodzić jeszcze bardziej. Najlepszą opcją jest znalezienie profesjonalnego serwisu w swojej okolicy i przekazanie sprzętu w ręce specjalistów, którzy powiedzą nam, jaki wystąpił problem i jaki będzie koszt ewentualnej naprawy lub wymiany uszkodzonych podzespołów. W przypadku, gdy problemem okaże się na przykład wadliwy system operacyjny i serwis zaproponuje nam jego przeinstalowanie, warto zwrócić uwagę na koszt takiej usługi. Niejeden serwis zażyczy sobie kwotę do nawet kilkuset złotych, pomimo tego, że to stosunkowo prosta i niewymagająca ogromnej wiedzy czynność. Mając swój system, ewentualny klucz i pendrive lub płytę można spróbować zrobić to samemu, lub poprosić o pomoc kogoś znajomego, który miał z tym wcześniej jakieś doświadczenie. Raz jeszcze przypominam jednak o tym, że podczas przeinstalowywania systemu operacyjnego możemy utracić wszystkie pliki, które wcześniej posiadaliśmy na swoim komputerze, więc warto podejść do tego w odpowiedzialny sposób i na chłodno zastanowić się, czy na pewno możemy sobie na to pozwolić. Jako że ludzie podobno dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy dopiero będą robić backupy, przy okazji warto byłoby pomyśleć o robieniu w przyszłości kopii zapasowych – a jeśli robiliście, moje gratulacje – nie macie teraz tego problemu.