Laptop i monitor

Laptop jako drugi monitor – prosty sposób bez dodatkowcyh kabli

10 maja 2021
ok. 2 minut czytania

Jeśli chcesz sprawdzić, czy praca na dwóch monitorach to coś dla Ciebie, albo po prostu nie masz zamiaru kupować drugiego monitora, ponieważ masz w domu starego, nieużywanego już do niczego laptopa, możesz rozważyć zastąpienie nim drugiego ekranu. Choć na ten pomysł od lat wpada mnóstwo osób, w rzeczywistości jego wykonanie wcale nie jest zbyt proste. Dziś w przypadku niektórych laptopów z Windows 10 jest to jednak stosunkowo łatwe i można używać ich jako drugiego ekranu nawet bez wykorzystania żadnych dodatkowych kabli.

Przede wszystkim, oba urządzenia powinny zostać podłączone do sieci, a komputer musi obsługiwać Wi-Fi, a oba urządzenia powinny mieć Windows 10 obłsugujący tzw. Miracast.

  1. Naciśnij na przycisk Start i wpisz w wyszukiwarkę frazę “Ustawienia” – wejdź w nie
  2. Wybierz z listy zakładkę “System”
  3. Na panelu po lewej stronie znajdź pozycję “Wyświetlanie na tym komputerze” i w nią kliknij
  4. Zdefiniuj odpowiadające Ci ustawienia

Na komputerze, z którego ma być wyświetlany obraz zrób odpowiednio:

  1. Kliknij przycisk Windows i P
  2. Naciśnij na połączenie z wyświetlaczem bezprzewodowym
  3. Wybierz, czy chcesz mieć obraz zduplikowany, czy rozszerzony (prawdopodobnie ten drugi, jeśli chcesz korzystać z obu ekranów jednocześnie)

Jeśli te funkcje nie działają w przypadku Twoich urządzeń, możesz rozważyć następujące rzeczy:

  1. Podłączenie ekranu do laptopa (wówczas wszystko powinno działać bez problemu, ale obraz będzie przesyłany nie z komputera stacjonarnego, a z laptopa)
  2. Kupno dedykowanego monitora. Ceny w miarę sensownych monitorów zaczynają się już od około 150-200 złotych.
O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.