Laptop bez podłączonego zasilacza

Laptop działa tylko na zasilaczu – Możliwe przyczyny i rozwiązania

30 czerwca 2021
ok. 2 minut czytania

Jeśli laptop do swojego działania wymagałby stałego podłączenia do prądu, tego rodzaju urządzenia mobilne nie miałyby raczej najmniejszego sensu.

Na szczęście tak nie jest, a większość nowoczesnych urządzeń pozwala nawet na przynajmniej kilkugodzinną pracę z dala od gniazdka.

Twój laptop działa już tylko pod ładowarką?

Zobacz, co może być przyczyną.

Możliwe przyczyny działania tylko na zasilaczu

 

Jeśli laptop jest nowy:

W przypadku nowych urządzeń sugeruję za bardzo nie kombinować na własną rękę. Jeśli laptop jest na gwarancji – warto z niej skorzystać. Lepiej zrobić to zanim kupimy nową baterię, czy zrobimy przy nim coś sami, a serwis później stwierdzi winę użytkownika (zwłaszcza, jeśli proces wymiany baterii w tym modelu nie jest zbyt prosty).

Oddanie laptopa na gwarancję jest nieraz znacznie bardziej czasochłonne, aczkolwiek jeśli przysługuje nam takie prawo, w większości przypadków raczej warto z niego skorzystać.

 

Jeśli laptop jest już wysłużony:

W przypadku starszych laptopów sugeruję pierw upewnić się, czy bateria nie pozwala na przynajmniej kilka minut pracy. Jeśli tak jest, prawdopodobnie wszystko jest w porządku, a sama bateria już dość mocno się wyeksploatowała (zobacz: jak dbać o baterię w laptopie). W takiej sytuacji, w zależności od modelu laptopa można pomyśleć o wymianie baterii. Znaczna część bardziej klasycznych modeli umożliwia prostą wymianę, poprzez coś w rodzaju “odczepienia” jej i “doczepienia” nowej. W niektórych trzeba odkręcić śrubki, a w innych… Trochę bardziej się narobić, bo bateria jest tzw. “niewymienną”, podobnie jak w wielu nowoczesnych smartfonach. Poza ostatnim przypadkiem, większość użytkowników powinno bez problemu dać radę wymienić taką baterię na własną rękę. Należy ustalić model laptopa i poszukać oryginalnej, nowej lub sprawnej baterii np. w internecie. Zwykle nieco taniej można kupić także nieoryginalny zamiennik. Bardzo często są one przyzwoitej jakości, ale taka decyzja należy przede wszystkim do Was. Z bateriami “niewymiennymi” sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Warto udać się do profesjonalnego serwisu i powierzyć taką czynność specjalistom zaopatrzonym w niezbędny sprzęt i wiedzę.

Jeżeli bateria teoretycznie powinna być naładowana, ale laptop nie jest w stanie popracować ani kilku sekund bez zasilacza – wina również może stać po stronie wadliwej baterii, ale w tym przypadku istnieje także całkiem spora szansa, że zepsuło się coś mechanicznego w samym urządzeniu. Jeśli mamy możliwość by niewielkim lub zerowym kosztem spróbować wymienić baterię na własną rękę, wówczas warto zobaczyć, jak się ona sprawdzi. Jeśli nie, dobrze byłoby od razu pomyśleć o wizycie w serwisie.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.