Jaki Linux na Laptopa?

Jaki Linux na Laptopa? 5 polecanych dystrybucji

8 listopada 2021
ok. 3 minut czytania

Linux to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Ilość jego dystrybucji może być jednak przytłaczająca, zwłaszcza dla kogoś, kto nie miał jeszcze z tym systemem żadnej styczności.

Dzięki temu, że dystrybucje Linuxa są zwykle darmowe, bardzo często wykorzystujemy je na przykład w sytuacji, w której kupiliśmy laptopa bez systemu operacyjnego. Bezpłatność nie jest jednak jedyną zaletą tego systemu. Wiele osób ceni go za duże możliwości konfiguracji, bezpieczeństwo, czy szybkość działania. Ze względu na to ostatnie, wielu z nas instaluje Linuxa po to, by przywrócić dawną świetność staremu laptopowi.

1. Ubuntu – ogromna popularność i prostota użytkowania

Popularność ma niebagatelne znaczenie. Dzięki niej o wiele łatwiej poradzić sobie z ewentualnymi kłopotami, które często zdarzają się początkującym użytkownikom Linuxa. Do Ubuntu znajdziemy mnóstwo rozmaitych tutoriali, dodatków i innych ciekawych zasobów, które bardzo ułatwią nam początek przygody z tym systemem. Sama konstrukcja Ubuntu jest bardzo przyjazna dla użytkowników przechodzących z Windowsa. Osobiście pierwszy kontakt z tym systemem miałem w wieku ~13 lat i pomimo niemal żadnej wiedzy technicznej, czy tego, że nawet nie widziałem, czym jest terminal — odnalazłem się w tym systemie od razu. Praktycznie wszystko można sobie w nim bez problemu wyklikać, co w przypadku Linuxów nie jest wcale tak oczywiste.

Strona Ubuntu.

2. Fedora – coś dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników

Fedora to kolejna bardzo popularna dystrybucja. Już w domyślnej wersji oferuje ona bardzo nowoczesny wygląd i wiele sprawnie działających funkcjonalności. Jest to system polecany zwłaszcza developerom, choć jestem przekonany, że wielu zwykłych użytkowników odnalazłoby się w nim równie dobrze.

Strona Fedora.

3. Lubuntu – lekka dystrybucja na słabszy sprzęt

Nazwałbym to  takim “odchudzonym” Ubuntu. Jeżeli mamy kiepski lub leciwy sprzęt, Lubuntu może zapewnić mu znacznie większą wydajność, zachowując przy tym mnóstwo świetnych funkcjonalności.

Co więcej, Lubuntu słynie z naprawdę niewielkiego zużycia baterii, dzięki czemu ten system może być tym bardziej świetnym wyborem dla użytkowników laptopów.

Strona Lubuntu.

4. Manjaro – popularna dystrybucja w różnych wydaniach

Manjaro jest uwielbianą i polecaną przez wielu użytkowników dystrybucją. Nadaje się świetnie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Co ciekawe, już na etapie pobierania systemu operacyjnego możemy określić, z której wersji chcemy skorzystać. Różnią się one zastosowaniami i wyglądem. Oprócz oficjalnych edycji, do wyboru mamy też te stworzone przez ogromną społeczność.

Strona Manjaro.

5. Deepin – wspaniały, nowoczesny design

Jeżeli szukacie czegoś, co wygląda po prostu pięknie i nowocześnie od razu po instalacji, wybór jest dość prosty — deepin. To jedna z najnowocześniejszych dystrybucji Linuxa, która między innymi za sprawą swojego wyglądu zdobyła ogromną popularność wśród użytkowników.

Strona Deepin.

 

To tylko kilka dystrybucji, którymi warto się zainteresować. Zachęcam do wykonania własnego reaserchu, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Oprócz wymienionych powyżej warto wspomnieć chociażby o przyjaznym użytkownikowi Elementary OS, stabilnym Debianie, świetnym dla zaawansowanych użytkowników Arch Linux, czy dedykowanemu graczom Drauger OS.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.