Linux to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie. Ilość jego dystrybucji może być jednak przytłaczająca, zwłaszcza dla kogoś, kto nie miał jeszcze z tym systemem żadnej styczności.
Dzięki temu, że dystrybucje Linuxa są zwykle darmowe, bardzo często wykorzystujemy je na przykład w sytuacji, w której kupiliśmy laptopa bez systemu operacyjnego. Bezpłatność nie jest jednak jedyną zaletą tego systemu. Wiele osób ceni go za duże możliwości konfiguracji, bezpieczeństwo, czy szybkość działania. Ze względu na to ostatnie, wielu z nas instaluje Linuxa po to, by przywrócić dawną świetność staremu laptopowi.
Popularność ma niebagatelne znaczenie. Dzięki niej o wiele łatwiej poradzić sobie z ewentualnymi kłopotami, które często zdarzają się początkującym użytkownikom Linuxa. Do Ubuntu znajdziemy mnóstwo rozmaitych tutoriali, dodatków i innych ciekawych zasobów, które bardzo ułatwią nam początek przygody z tym systemem. Sama konstrukcja Ubuntu jest bardzo przyjazna dla użytkowników przechodzących z Windowsa. Osobiście pierwszy kontakt z tym systemem miałem w wieku ~13 lat i pomimo niemal żadnej wiedzy technicznej, czy tego, że nawet nie widziałem, czym jest terminal — odnalazłem się w tym systemie od razu. Praktycznie wszystko można sobie w nim bez problemu wyklikać, co w przypadku Linuxów nie jest wcale tak oczywiste.
Fedora to kolejna bardzo popularna dystrybucja. Już w domyślnej wersji oferuje ona bardzo nowoczesny wygląd i wiele sprawnie działających funkcjonalności. Jest to system polecany zwłaszcza developerom, choć jestem przekonany, że wielu zwykłych użytkowników odnalazłoby się w nim równie dobrze.
Nazwałbym to takim “odchudzonym” Ubuntu. Jeżeli mamy kiepski lub leciwy sprzęt, Lubuntu może zapewnić mu znacznie większą wydajność, zachowując przy tym mnóstwo świetnych funkcjonalności.
Co więcej, Lubuntu słynie z naprawdę niewielkiego zużycia baterii, dzięki czemu ten system może być tym bardziej świetnym wyborem dla użytkowników laptopów.
Manjaro jest uwielbianą i polecaną przez wielu użytkowników dystrybucją. Nadaje się świetnie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Co ciekawe, już na etapie pobierania systemu operacyjnego możemy określić, z której wersji chcemy skorzystać. Różnią się one zastosowaniami i wyglądem. Oprócz oficjalnych edycji, do wyboru mamy też te stworzone przez ogromną społeczność.
Jeżeli szukacie czegoś, co wygląda po prostu pięknie i nowocześnie od razu po instalacji, wybór jest dość prosty — deepin. To jedna z najnowocześniejszych dystrybucji Linuxa, która między innymi za sprawą swojego wyglądu zdobyła ogromną popularność wśród użytkowników.
To tylko kilka dystrybucji, którymi warto się zainteresować. Zachęcam do wykonania własnego reaserchu, bo jest ich naprawdę mnóstwo. Oprócz wymienionych powyżej warto wspomnieć chociażby o przyjaznym użytkownikowi Elementary OS, stabilnym Debianie, świetnym dla zaawansowanych użytkowników Arch Linux, czy dedykowanemu graczom Drauger OS.