Zrzut ekranu pozwala na uwiecznienie jego zawartości w pamięci naszego urządzenia. Dzięki screenowi możemy zapisać stan ekranu w postaci pliku, do którego będziemy mogli wrócić w przyszłości. Screen może posłużyć na przykład do wysłania komuś zawartości naszego ekranu po to, żeby zobaczył, co znajdowało się na nim w danej chwili. Może to być na przykład ciekawy moment z gry, czy zrzut ukazujący pomiar prędkości naszego łącza, który wyślemy naszemu dostawcy internetu w ramach potwierdzenia problemów z prędkością. Zastosowań i zalet takich screenów można wymieniać tak naprawdę bardzo wiele, ponieważ screeny mogą nam się przydać w najróżniejszych okolicznościach. W tym poradniku pokażę kilka sposobów na to, w jaki sposób wykonywać zrzuty ekranu na swoim laptopie.
Większość laptopów z układem klawiatury QWERTY posiada na niej dedykowany klawisz Print Screen (może być oznaczony skrótem, np.: Prt Sc, lub PrtScr). Naciśnięcie go powinno spowodować wykonanie zrzutu całego ekranu i zapisanie go w naszym schowku. Gotowego screena można później wkleić do programu graficznego, jak na przykład Paint i zapisać go z wybraną przez nas nazwą pliku.
Zwłaszcza w mniejszych modelach laptopów, przycisk Print Screen do swojego działania może wymagać przytrzymania klawisza funkcyjnego Fn. Wówczas będzie on prawdopodobnie połączony z innym klawiszem i będzie oznaczony innym kolorem niż podstawowe przyciski.
W przypadku laptopów Apple na próżno będzie szukać przycisku “Print Screen”. Nie oznacza to oczywiście, że nie da się na nich wykonać zrzutu ekranu. Przeciwnie, jest to możliwe, a w dodatku całkiem wygodne. Domyślnie możemy to zrobić poprzez naciśnięcie kombinacji klawiszy “Command + Shift + 3”. Gotowy zrzut ekranu znajdziemy na pulpicie urządzenia. W razie potrzeby możemy też zmienić tę lokalizację w ustawieniach.
Chcąc wykonać zrzut wybranej części ekranu, powinniśmy skorzystać ze skrótu “Command + Shift + 4”. Nasz kursor zamieni się w celownik, za którego pomocą będziemy mogli zaznaczyć część ekranu, której chcemy wykonać screenshota. Jeżeli będziemy chcieli przesunąć zaznaczenie, możemy nacisnąć i przytrzymać spację. Aby anulować wykonywanie zrzutu, wystarczy nacisnąć przycisk Escape. Po puszczeniu przycisku myszy lub trackpada screen zapisze się na dysku naszego laptopa. Podobnie jak w przypadku zrzutów pełnego ekranu, domyślnie gotowy plik znajdziemy na pulpicie urządzenia.
Jeżeli z jakichś przyczyn powyższe sposoby u nas nie zadziałały lub chcemy skorzystać z nieco większych możliwości wykonywania screenshotów, możemy sięgnąć po dedykowany temu program, jak na przykład LightShot, z którego sam korzystam od kilku lat. Oprócz opcji wykonywania zrzutów ekranu, w tym programie znajdziemy także możliwości edycji, które pozwolą nam dodać dodatkowe elementy graficzne w postaci na przykład zaznaczeń, strzałek, czy tekstu. Poza możliwością skopiowania takiego zrzutu ekranu do schowka lub zapisania go na dysku możemy także od razu opublikować screena w internecie. Wygenerowany link będziemy mogli wysłać osobom, z którymi chcemy się podzielić naszym screenem.
Program dostępny jest zarówno na Windows, jak i Mac.