Wiele osób używa pojęć “restart”, oraz “reset” zamiennie w odniesieniu zarówno do ponownego uruchomienia komputera, jak i do wyzerowania jego ustawień. W tym poradniku przedstawię obie te czynności, prezentując, w jaki sposób można je wykonać krok po kroku.
Spis treści:
Rolnik i informatyk jadą traktorem. Nagle odmawia on posłuszeństwa i zatrzymuje się w miejscu. Rolnik szuka rozwiązania, w pocie czoła próbuje jakoś naprawić pojazd, jednak bezskutecznie. Po kilkunastu minutach informatyk doznaje olśnienia i proponuje: “a może wysiądziesz i wsiądziesz?”.
Wyłączenie i włączenie komputera bardzo często pozwala rozwiązać wiele systemowych awarii i przywrócić jego prawidłowe działanie. Nierzadko zdarza się jednak tak, że komputer zawiesi się w sposób uniemożliwiający wyłączenie go poprzez naciśnięcie “Start” -> “Zamknij” lub “Uruchom ponownie”. Nie oznacza to jednak, że nasz ekran już na zawsze utknie w tej pozycji. Można spróbować następujących rozwiązań:
Jeśli chcesz przywrócić swojego laptopa do stanu fabrycznego, pozbywając się przy tym wszystkich swoich plików, możesz zrobić to na co najmniej kilka sposobów.
Najbardziej uniwersalnym z nich będzie przeinstalowanie, lub wgranie innego systemu operacyjnego. Wystarczy do tego płyta lub inny nośnik (np. pendrive) z nagranym systemem, oraz jego klucz (jeśli jest wymagany). Później wystarczy już tylko włożyć nośnik w laptopa i przy jego włączaniu wejść w BOOT Menu (zwykle robi się to za pomocą klawiszy Esc, F2, F10, lub F12, choć wszystko zależy od producenta sprzętu). W przypadku większości popularnych dziś systemów operacyjnych będzie można przejść przez dość łatwy instalator, który umożliwi skasowanie starej instalacji i wgranie nowej.
Jeśli korzystamy z Windows 10, możemy zresetować system nawet w nieco łatwiejszy sposób. Wystarczy nacisnąć na Start (pasek zadań) i wpisać w wyszukiwanie “Zresetuj ten komputer”. Po znalezieniu tej opcji otworzyć ją i nacisnąć na Rozpocznij w sekcji Zresetuj ten komputer. Później można wybrać, czy chcemy zachować swoje pliki i przejść przez pozostałe części programu, na końcu naciskając na “Reset” (upewnij się, że laptop będzie podczas tego proces podłączony do zasilacza).
Nowsze wersje systemu Windows posiadają niezwykle przydatną funkcję pozwalającą przywrócić stan systemu do danego dnia. Jeżeli mamy zapisany jakiś punkt przywracania systemu, będziemy mogli do niego wrócić za pomocą kilku prostych kroków: