Zmiana hasła w urządzeniu zależy przede wszystkim od systemu operacyjnego, oraz od tego, czy w ogóle znasz to, które jest ustawione obecnie. W tym poradniku pokażę kilka prostych metod dla popularnych systemów operacyjnych z rodzin Windows, Linux, oraz macOS.
Wyświetla Ci się ekran logowania, ale nie jesteś w stanie wprowadzić hasła. W przypadku wielu nowoczesnych systemów operacyjnych podczas wpisywania błędnego hasła powinna znaleźć się opcja “Nie pamiętam mojego hasła”, “Nie pamiętam mojego numeru PIN”, czy np. “Zapomniane hasło”. Zwykle znajduje się ona tuż pod polem służącym do wpisywania hasła. Należy w nią kliknąć i przejść przez opcję zmiany hasła. Zwykle konieczna będzie odpowiedź na jakieś pytania pomocnicze lub weryfikacja poprzez adres e-mail. Wszystko zależy tutaj od konkretnego przypadku, oraz od posiadanego systemu. W razie dalszych problemów można spróbować skonsultować się z Supportem (dział wsparcia) producenta danego systemu operacyjnego. Sam mam za sobą historię, w której pewnego dnia chcąc zalogować się do mojego MacBooka, nie mogłem tego zrobić za pomocą tego samego hasła co zwykle. Zadzwoniłem do supportu i po kilku minutach z pomocą specjalisty udało się znaleźć źródło problemu i poprawnie się zalogować.
Dalej nie możesz przywrócić hasła? Spokojnie, to jeszcze nie koniec.
Chyba nigdy nie zapomnę historii związanej z moim kuzynem. Dotyczyła co prawda telefonu, ale myślę, że warto ją tutaj przytoczyć. Pewnego dnia zapomniał swojego 4-cyfrowego kodu. Telefon się zablokował: pierw na godzinę, później na dobę, a później chyba całkowicie. Mieliśmy wtedy po kilkanaście lat, warto też dodać, że kuzyn nie najlepiej mówił po polsku (jest Niemcem). Nawiązał się między nami następujący dialog:
– I co teraz? – Zapytałem
– No co? Śmieci. – Odpowiedział kuzyn
Na szczęście jeszcze zanim wyrzucił sprzęt, dałem radę wybić mu to z głowy. W sytuacji zapomnianego hasła można zadzwonić na specjalną infolinię lub poprosić o wsparcie na specjalistycznym forum (jeśli macie np. darmową dystrybucję Linuxa).
Jeśli to nie zadziała, można pomyśleć o wizycie w specjalistycznym serwisie lub jeśli mamy odrobinę technicznych umiejętności, spróbować odzyskać najważniejsze pliki samemu i postawić system operacyjny na nowo. W takim przypadku warto też wziąć nauczkę na przyszłość i jeżeli wcześniej nie robiliście kopii zapasowych, postanowić sobie, że od teraz zaczniecie zgrywać backupy najważniejszych rzeczy.
Znasz hasło i po prostu chcesz je zmienić? W tym przypadku będzie znacznie prościej. Zobacz jak zrobić to w konkretnych systemach operacyjnych.
W Windows 10 wystarczy nacisnąć na menu Start, wpisać Opcje Logowania i wybrać z listy pole o takiej nazwie (po lewej powinna być ikonka klucza). Powinno wyświetlić się okno, które umożliwi zarówno zmianę hasła jak i zmianę PINu (należy nacisnąć na wybraną opcję – jeśli PIN lub hasło będzie ustawiona, pod nazwą pola powinien pojawić się wówczas przycisk “Zmień”).
W Windows 7 należy nacisnąć na menu Start, przejść w Panel Sterowania i wybrać opcję Konta użytkowników, następnie wybierając Zarządzaj kontami użytkowników.
Naciśnij na logo Apple (ikona nadgryzionego jabłka, zwykle w lewym górnym rogu). Wybierz opcję “Preferencje systemowe” i kliknij pole “Użytkownicy i grupy”. Naciśnij na przycisk “Zmień hasło”.
Otwórz wiersz poleceń i wprowadź polecenie “passwd“.
Po wykonaniu tych czynności powinniście móc zmienić swoje hasło. Zwykle wymagane jest wówczas dodatkowe potwierdzenie starego hasła, służące temu, żeby ktoś niepowołany kto dostał się do Waszego urządzenia podczas Waszej nieobecności, nie mógł wyrządzić Wam przez to szkody.