Touchpad w laptopie

Jak włączyć lub wyłączyć touchpad w laptopie?

14 kwietnia 2021
ok. 2 minut czytania

Touchpad to wygodne rozwiązanie pozwalające na sterowanie kursorem bez podłączania do swojego laptopa dodatkowej, zewnętrznej myszki. Niestety, może zdarzyć się tak, że jego obecność będzie przeszkadzała nam chociażby przy graniu w gry. Wtedy dobrze byłoby go wyłączyć, przynajmniej na czas rozgrywki. Z drugiej strony, czasami touchpad po prostu nie działa, a możemy chcieć go aktywować. W tym poradniku przedstawiam kilka sposobów na włączenie, jak i wyłączenie touchpada.

Sposoby na włączenie lub wyłączenie touchpada

  • W większości laptopów możemy zrobić to za pomocą przycisku F6 lub kombinacji wciśniętych jednocześnie klawiszy Fn i F6.
  • Popularną kombinacją klawiszową pozwalającą włączyć lub wyłączyć touchpad jest również Fn + F7 lub Fn + F8.
  • Niektóre laptopy posiadają dedykowany przycisk, za pomocą którego również można włączać i wyłączać touchpad. Zwykle są one bardzo niewielkie i znajdują się tuż obok niego.
  • W nowszych wersjach Windows możemy nacisnąć Przycisk Windows (na klawiaturze lub na pasku zadań) i wpisać Ustawienia Płytki Dotykowej. W panelu będzie można włączyć lub wyłączyć działanie Touchpada. W przypadku niektórych laptopów trzeba będzie wejść w Ustawienia dodatkowe znajdujące się pod nagłówkiem Powiązane ustawienia. Wówczas możemy zaznaczyć lub odznaczyć “Enable Touchpad” i nacisnąć OK, lub “Zastosuj” w celu zatwierdzenia zmian.

Ustawienia touchpada w Windows

W przypadku Macbooków Touchpada możemy włączyć lub wyłączyć w Preferencjach Systemowych, w zakładce Dostępność (Myszka i Trackpad) Tam powinna znaleźć się opcja pozwalająca na zignorowanie wbudowanego trackpada w sytuacji, w której do urządzenia podłączona jest zewnętrzna myszka. W zależności od naszych potrzeb możemy ją odznaczyć lub zaznaczyć.

W przypadku, w którym chcieliśmy włączyć Touchpad, ale po zastosowaniu powyższych kroków nadal on nie zadziałał, warto zaktualizować sterowniki płyty dotykowej lub sam system operacyjny. Jeśli to również nie przyniesie rezultatów, może się okazać, że będzie potrzebna wizyta w serwisie. Choć usterki touchpadów nie należą do najczęstszych, czasami zdarzają się na skutek na przykład upuszczenia, czy zalania urządzenia.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.