BIOS

Jak uruchomić BIOS w laptopie?

21 czerwca 2021
ok. 1 minuta czytania

Czasami zdarza się, że musimy dostać się do naszego BIOS-u.

Jest to możliwe także w laptopach, jednak nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który działałby w przypadku wszystkich tego rodzaju urządzeń.

W zależności od konkretnego modelu laptopa, sposób wejścia do BIOS-u może się różnić. W tym wpisie przedstawiam kilka popularnych i sprawdzonych rozwiązań, które w większości przypadków powinny pomóc dostać się do BIOS-u.

1 Dowiedz się jak wejść do BIOS-u w Twoim laptopie

Podczas uruchamiania komputera, jeszcze przed startem systemu operacyjnego bardzo często wyświetla się ekran, np. z logo producenta. W wielu przypadkach gdzieś na dole znajdują się napisy, na których jest napisane za pomocą jakiego klawisza można uruchomić BIOS. Wówczas powinno wystarczyć przytrzymanie go (jeszcze przed startem systemu).

Jeżeli nie jest to napisane na ekranie podczas startu komputera, takiej informacji możemy poszukać chociażby w instrukcji. Dobrym pomysłem może być też wyszukanie instrukcji w internecie, poprzez wpisanie w wyszukiwarkę np. “Nazwa modelu – BIOS key”.

2 Użyj jednego z najczęściej spotykanych klawiszy

W wielu przypadkach klawisze pozwalające na wejście w BIOS są takie same dla wielu rozmaitych laptopów. Zazwyczaj są to klawisze od F2-F10. Można więc spróbować przytrzymywać je podczas uruchamiania laptopa.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.