Jak sprawdzić ile lat ma laptop? 4 proste sposoby

24 maja 2021
ok. 2 minut czytania

Czasami z różnych powodów musimy dowiedzieć się, jak wiekowy jest nasz sprzęt.

W przypadku laptopów można zrobić to na co najmniej kilka rozmaitych sposobów. Niektóre z nich nie wymagają nawet włączenia sprzętu.

Oto proponowane przeze mnie sposoby:

1. Sprawdzenie wieku urządzenia w systemie operacyjnym

W zależności od systemu operacyjnego możemy spróbować odczytać to z jego poziomu.

W nowszych wersjach systemów Windows wystarczy nacisnąć na “Start”, wpisać “Uruchom”, nacisnąć na to pole i wpisać “systeminfo”. Po kliknięciu “OK” powinniśmy uzyskać szczegółowe informacje.

2. Ustalenie daty produkcji za pomocą numeru seryjnego.

Taki numer najczęściej umieszczany jest w postaci naklejki na odwrocie laptopa. Bardzo często można wyczytać z niego datę produkcji. Jeśli nie będzie takiej możliwości, można spróbować skontaktować się z producentem i poprosić o ustalenie daty właśnie na podstawie tego numeru.

3. Ustalenie daty instalacji BIOSu

Jeśli w Twoim laptopie nie doszło do reinstalacji BIOSu, czy wymiany płyty głównej, data jego instalacji może być tożsama z datą produkcji urządzenia. W zależności od urządzenia BIOS można uruchomić podczas włączania komputera trzymając jeden z przycisków (zwykle któryś z przedziału F2-F10). W menu BIOS możesz znaleźć pozycję taką jak BIOS Install Date lub BIOS MFD. Figurująca tam data może być zbliżona do tej, w której został wyprodukowany laptop.

4. Sprawdzenie wieku urządzenia poprzez znalezienie daty zakupu.

Prawdopodobnie jeden z najprostszych sposobów. Wystarczy znaleźć stary paragon lub fakturę z datą zakupu. Jeśli zakup był dokonywany przez internet, powinien wystarczyć stary mail z potwierdzeniem lub zalogowanie się do serwisu aukcyjnego/strony sklepu i przejrzenie historii swoich zakupów.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.