Rozmiar może mieć znaczenie. Przynajmniej w przypadku ekranów. Osobiście nie wyobrażam sobie ciągłej pracy na mobilnym, 13.3″ ekranie. Szczerze? Nie wyobrażam sobie wygodnej pracy na jakimkolwiek ekranie, jeśli miałbym do dyspozycji tylko jeden. Jeśli podobnie jak ja, chciałbyś podłączyć do laptopa większy monitor, lub nawet dodatkowy ekran (korzystając z dwóch jednocześnie), zapoznaj się z treścią tego krótkiego poradnika.
Zanim zabierzesz się za kupno lub przyniesienie z piwnicy starego monitora, upewnij się, czy aby na pewno nie ma żadnego problemu z dostępnością portów i kabli. Większość nowoczesnych laptopów i monitorów jest wyposażonych między innymi w port HDMI. Jeżeli tak jest, wystarczy Ci najzwyklejszy kabel. W przeciwnym wypadku, w zależności od tego czym dysponujesz, możesz dobrać ewentualne kable i przejściówki. Wybór jest dość spory, po prostu poszukaj w internecie tego, czego akurat potrzebujesz.
Jeżeli zgodnie z pierwszym punktem zaopatrzyłeś się w odpowiednie okablowanie, możesz teraz podłączyć urządzenia.
Pamiętaj też o podłączeniu monitora do zasilania. Samo podłączenie go do laptopa może nie wystarczyć.
Jeżeli pomimo poprawnego podłączenia monitora nic się nie dzieje, powinieneś spróbować zmienić jego tryb pracy (zwykle możesz przełaczać się pomiędzy dostępnymi portami poprzez np. dedykowany pilot lub przyciski na ekranie). W moim przypadku klikając, mogę przełączać się pomiędzy DisplayPort a HDMI. Podłączyłem monitor za pomocą DisplayPort, więc oczywiście wybieram to pierwsze. Możesz tam znaleźć między innymi tryby takie jak: VGA, czy D-Sub.
W zależności od systemu operacyjnego powinieneś teraz zidentyfikować dodatkowy ekran i ustawić interesujący Cię tryb pracy.
W systemie Windows 10 możesz po prostu nacisnąć na ikonkę Start (logo Windows) i wpisać “Wykryj lub zidentyfikuj ekrany”. Klikając w tę opcję będziesz mógł wykryć dodatkowe ekrany. Na dole powinna też być opcja “wiele ekranów”. Jeśli chcesz korzystać równocześnie z dwóch, polecam ustawienie “Rozszerz te ekrany”. W przypadku, w którym jedynym ekranem ma być ten, który podłączyłeś, ustaw “Powiel te ekrany” lub “Pokaż tylko na 1, lub 2 (w zależności od tego, który jest którym)”.
Dużo osób, które chcą pracować wyłącznie na jednym ekranie, odnotowuje problem w sytuacji, w której zamyka pokrywę laptopa. W takim przypadku należy uprzednio ustawić opcję pozwalającą na kontynuowanie pracy pomimo zamkniętej pokrywy. W systemie Windows 10 wystarczy wejść w Start (logo Windows) i wpisać “Zmień skutek zamknięcia pokrywy”. Po naciśnięciu w to ustawienie powinniśmy móc zarządzać tym, co będzie działo się przy zamkniętej pokrywie.