Laptopy to urządzenia stworzone przede wszystkim z myślą o mobilności. Wiele osób korzysta z nich jednak również w domu i nie ma w tym absolutnie nic złego. Tym bardziej że (prawie) zawsze istnieje możliwość wyeliminowania ich największej wady, czyli niewielkiego ekranu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby swojego laptopa podłączyć do zewnętrznego monitora lub nawet telewizora i komfortowo oglądać na nim filmy, lub przeglądać internet.
W tym poradniku przedstawiam kilka prostych i sprawdzonych sposobów na pewnego rodzaju połączenie laptopa z telewizorem. Oprócz popularnych metod omówię też kilka alternatywnych w zależności od dostępnych dla Was portów i kabli.
Oprócz samej możliwości przeniesienia obrazu na większy ekrany możemy znaleźć jeszcze kilka innych zalet takiego połączenia. Nie skłamię, jeśli napiszę, że sam korzystałem z tych zalet przez ostatnie pięć lat, każdego dnia, przez długie godziny. Nie, nie jestem maniakiem filmów. Telewizora używałem po prostu jako drugiego ekranu. To bardzo wygodne rozwiązanie do różnego rodzaju pracy biurowej, w tym jako programista, czy copywriter. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście, serdecznie polecam.
Większy ekran, drugi monitor, czy inne korzyści płynące z przesyłania obrazu to nadal nie wszystko. Telewizory mają z reguły wbudowane naprawdę porządne głośniki, które mogą okazać się znacznie lepsze od tych, które mamy do dyspozycji w swoim laptopie. To kolejna z zalet, dla których warto rozważyć połączenie swojego mobilnego sprzętu z telewizorem, szczególnie podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki.
Jeśli sam telewizor nie pozwala nam na przykład na korzystanie z Netflixa, dzięki laptopowi możemy bez problemu go na nim odtwarzać, a całym interfejsem sterować myszką (przy odpowiedniej konfiguracji klapa laptopa może pozostawać zamknięta, więc urządzenie nie powinno zajmować dużo miejsca).
Jako gracz zawsze byłem fanem grania na dużym ekranie. Niestety z wielu względów konsola nie była dla mnie odpowiednim wyborem. Podłączając laptopa do telewizora, możemy bez problemu cieszyć się także bardziej immersyjnym graniem na większej powierzchni.
Laptopa możemy połączyć z telewizorem na co najmniej kilka różnych sposobów, przy czym wszystko zależy przede wszystkim od dostępnych portów w obu urządzeniach. Zdecydowanie najpopularniejszym takim złączem jest HDMI, dzięki któremu bez najmniejszego problemu połączyć swojego laptopa z telewizorem jedynie podłączając kabel do obu urządzeń. Ten sam kabel pozwala zarówno na przesyłanie obrazu, jak i przestrzennego dźwięku. Polecam wybór kabla HDMI 2.0, który powinien pozwolić na przesyłanie zarówno dźwięku, jak i obrazu w wysokiej jakości, do nawet 4K.
Po podłączeniu urządzeń należy w menu telewizora kanał HDMI. Jeżeli to nie wystarczy, wejdź w swoim systemie operacyjnym laptopa w opcje dotyczące ekranu. W zależności od systemu powinny znajdować się tam opcje wykrycia innych urządzeń i ustawienia dotyczące przekazywania obraz (np. czy chcesz pokazywać na dwóch ekranach to samo, czy rozszerzyć je do dwóch osobnych powierzchni).
Jeśli Twój laptop lub telewizor nie posiada wejścia HDMI, możesz rozejrzeć się między innymi za DVI, Display Port i Micro HDMI lub Mini Display Port. Jeśli w obu urządzeniach znajdzie się któryś z tych portów, ale nie będą one takie same, możesz poszukać w internecie specjalnego kabla lub przejściówki umożliwiającej konwersję takiego sygnału.
Istnieje możliwość przekazania obrazu z laptopa na telewizor bez kabla, w pełni bezprzewodowo. Jeśli telewizor jest wyposażony w moduł Wi-Fi przesył zarówno obrazu, jak i dźwięku nie powinien stanowić większego problemu. W przypadku telewizorów z funkcją Wi-FI Direct, Chromecast, Miracast, czy Intel WiDi taki przesył może odbywać się bezpośrednio, bez routera. Jeśli telewizor nie korzysta z wcześniej wymienionych rozwiązań, można spróbować połączyć go z laptopem poprzez wykorzystanie routera.