Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

6 maja 2021
ok. 2 minut czytania

Praca na dwóch lub trzech ekranach potrafi przynieść niesamowity komfort. Już samo podpięcie się do jednego zewnętrznego, dużego monitora na niewielkim laptopie potrafi przynieść sporą ulgę dla naszych oczu, a przede wszystkim zapewnić nam znacznie wygodniejsze użytkowanie.

Podłączenie monitora do laptopa z reguły nie jest zbyt skomplikowane. Wiele laptopów posiada porty takie jak np. HDMI, czy DisplayPort, za pomocą których możemy w prosty sposób podłączyć wiele nowych modeli monitorów.

Chcąc podłączyć dwa dodatkowe ekrany, należy postąpić analogicznie. Problem może pojawić się przede wszystkim przy ilości dostępnych portów w laptopie. Jeżeli mamy równocześnie np. HDMI i DisplayPort, oraz posiadamy ekrany, do których możemy podłączyć się za pomocą tych złącz, nic nie stoi na przeszkodzie,  aby podpiąć monitory za pomocą dwóch różnych kabli.

W przypadku, w którym posiadamy w laptopie tylko jeden port pozwalający na podpięcie monitora, albo nie posiadamy ich wcale, możemy alternatywnie pomyśleć o zakupieniu dedykowanego adaptera. Dość popularną przejściówką jest na przykład USB 3.0 na HDMI. Ona również powinna umożliwić nam podpięcie dodatkowego ekranu, tym razem dzięki wykorzystaniu innego typu gniazda. W niektórych mniejszych laptopach popularne są też np. porty micro HDMI – ceny takich adapterów zaczynają się już od około piętnastu-dwudziestu złotych.

Co zrobić po podłączeniu monitorów?

Monitory należy podłączyć zarówno do laptopa, jak i do zasilania. Jeżeli pomimo włączenia obraz nadal się na nich nie wyświetla, można sprawdzić następne ewentualności:

  • Upewnij się, czy monitor działa w trybie adekwatnym do złącza, za pomocą którego jest podpięty. Niektóre monitory pozwalają na ręczny wybór takiego kanału za pomocą dedykowanych przycisków. Wówczas jeśli monitor jest podłączony za pomocą np. HDMI, należy ustawić kanał “HDMI”.
  • Znajdź w systemie operacyjnym zakładkę dotyczącą monitorów i upewnij się, że są one prawidłowo ustawione. W nowszych wersjach systemu Windows naciśnij na Pulpicie prawy przycisk myszy i wybierz opcję “Ustawienia Ekranu”. Na dole powinna znajdować się opcja “Wiele ekranów”. Polecam ustawienie “Rozszerz te ekrany”. Jeśli chcesz mieć na każdym ten sam obraz, wówczas ustaw “Powiel te ekrany”.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.