Drukarka

Jak podłączyć drukarkę do laptopa?

4 maja 2021
ok. 2 minut czytania

Za pomocą drukarki możemy w prosty sposób przenieść jakąś zawartość z naszego komputera na papier. Może to być np. jakiś tekst, lub obraz. Choć dawniej drukarki kojarzyły się głównie z biurami, dziś wielu z nas ma je w domach, w których korzysta ze swoich urządzeń mobilnych. Na szczęście drukarki nie działają wyłącznie z komputerami stacjonarnymi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by obsługiwać je z pomocą laptopa. W tym wpisie pokażę, w jaki sposób podłączyć drukarkę do laptopa, zarówno drogą przewodową, jak i bezprzewodową (w zależności od typu posiadanej przez Was drukarki).

Krok 1: Podłącz drukarkę

Na początku podłącz ją do prądu za pomocą zasilacza.

Teraz połącz ją ze swoim laptopem. Jeśli to klasyczna drukarka przewodowa, możesz to najprawdopodobniej zrobić za pomocą kabla USB. W przypadku braku wystarczającej ilości portów możesz zakupić tzw. huba na USB lub odłączyć inne urządzenie. Jeżeli nie posiadasz USB w swoim laptopie, możesz pomyśleć o zakupie dedykowanej przejściówki w zależności od innych portów, które posiadasz.

W przypadku drukarki bezprzewodowej oba urządzenia powinny zostać podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. W zależności od drukarki, możesz połączyć ją z siecią poprzez np. dotykowy panel, na którym wystarczy wybrać sieć i wprowadzić hasło. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się jednorazowe połączenie drukarki przez kabel i przejście przez specjalny program konfiguracyjny (w zależności od drukarki, zobacz jaka droga rekomendowana jest przez jej instrukcję).

• Zobacz także: Co zrobić jeśli laptop nie widzi sieci Wi-Fi

Krok 2: Zainstaluj sterowniki i oprogramowanie producenta.

Może zdarzyć się tak, że sterowniki nie zainstalują się same. Wówczas przyda nam się płyta dołączana do drukarki lub wyszukanie sterowników do konkretnego modelu na stronie producenta. Dobrze jest też pobrać dedykowane oprogramowanie, które w przypadku drukarek ze skanerami powinno umożliwić nam m.in. komfortowe skanowanie dokumentów.

Pamiętaj, by przy pobieraniu sterowników wybrać właściwą wersję systemu operacyjnego.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.