Bateria w laptopie

Jak dbać o żywotność baterii w laptopie i jak ją oszczędzać?

19 kwietnia 2021
ok. 4 minut czytania

Zawsze gdy wybieram laptopa dla siebie lub sugeruję wybór znajomym, czy czytelnikom tego bloga, zwracam szczególną uwagę na baterię takiego urządzenia. Uważam, że to jeden z kluczowych parametrów, ponieważ laptop jako urządzenie mobilne powinien pozwolić nam na możliwie jak najdłuższą pracę bez konieczności ciągłego szukania gniazdka i plątania się wśród kabli. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa jak mogłoby się wydawać. Choć dzisiejsze laptopy posiadają baterię pozwalające na nawet kilkunastogodzinną pracę bez ładowania, niestety taka sielanka nie będzie trwała wiecznie. Wraz z czasem i użytkowaniem każda bateria w laptopie stopniowo się zużywa i pozwala na coraz to krótszą pracę. Na szczęście taki proces możemy dość skutecznie opóźnić, za pomocą kilku prostych zabiegów, które zaprezentuję w tym wpisie.

Jak ładować baterię

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź brzmi: “podłączyć zasilanie i ładować”. Z technicznego punktu widzenia wydaje się to całkiem logiczne. Jeżeli chcemy jednak ładować baterię w sposób, który nie będzie dla niej zbyt inwazyjny, powinniśmy unikać dwóch rzeczy:

  • Ciągłego ładowania – to bardzo popularny, a przede wszystkim wygodny sposób stosowany przez wielu użytkowników, którzy ze swoich laptopów korzystają głównie w domu lub biurze. Jeżeli laptop jest nieustannie ładowany, występuje mnóstwo bardzo krótkich cykli ładowania, które mogą mieć negatywny wpływ na żywotność baterii. Jeżeli chcemy mieć ciągle podłączonego laptopa, warto pomyśleć o wyjęciu baterii (o ile jest to możliwe w naszym modelu laptopa) i przechowywaniu jej w bezpiecznym, nie za ciepłym, ani nie za zimnym miejscu. W takim przypadku warto jednak raz na jakiś czas i tak jej używać, ponieważ nieużywana bateria również może starzeć się szybciej, niż mogłoby nam się wydawać.
  • Ładowania do pełna – ładowanie do pełna wydaje się bardzo wygodne i praktyczne. Niestety wielu specjalistów sugeruje, że jeśli chcemy wydłużyć żywotność naszych baterii, górną granicą powinno być ładowanie jej do około 80-90%. Podczas ładowania do pełna łatwo też zapomnieć o naszym sprzęcie i na jakiś czas omyłkowo rozpocząć wyżej opisany cykl ciągłego ładowania.

Jak rozładowywać baterię

Jeżeli chcemy wydłużyć żywotność naszej baterii, powinniśmy nie dopuszczać do sytuacji, w których będzie rozładowywać się ona do zera. Wielu specjalistów sugeruje, żeby podłączać swoje urządzenie do prądu już w momencie, gdy jego stan baterii spadnie do około 40%. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i nie powinniśmy się tym przesadnie przejmować. Wiadomo, że będąc w podróży, czasami nie będziemy mieli możliwości podłączenia naszego sprzętu, a pomimo niskiego stanu baterii, będziemy chcieli z niego jeszcze chwilę pokorzystać. Regularne dbanie o baterię w taki sposób może zwiększyć jej żywotność nawet dwukrotnie, dlatego jeżeli w przy takim poziomie baterii mamy możliwość jej podłączenia, powinniśmy to rozważyć, zanim doczekamy się jej kompletnego rozładowania.

 

W dużym uproszczeniu warto starać się o to, żeby pracując na baterii, jej poziom naładowania w miarę możliwości mieścił się w granicach ok. 40%-80%.

Jak oszczędzać baterię

Oprócz samego dbania o baterię istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by wolniej ją rozładowywać. Dzięki temu, oprócz dłuższej pracy, będziemy mogli przedłużyć jej żywotność poprzez jej wolniejsze wyczerpywanie.

Baterię możemy oszczędzać między innymi poprzez:

  • Mniejszą jasność ekranu – jeżeli nie pracujemy w zbyt jasnym środowisku i nie potrzebujemy bardzo dużej jasności ekranu, możemy rozważyć jej zmniejszenie, oczywiście do tego stopnia, by użytkowanie laptopa nadal było komfortowe dla nas i naszych oczu. Taki zabieg może odrobinę wydłużyć czas naszej pracy z dala od zasilania.
  • Wyłączenie Bluetooth, oraz Wi-Fi (jeśli to możliwe) – jeśli w danej chwili nie jest Ci to potrzebne, możesz wyłączyć Bluetooth, Wi-Fi, albo nawet oba te moduły jednocześnie. W niektórych przypadkach może to wydłużyć pracę na baterii nawet o kilka godzin.
  • Wyłączenie zbędnych programów i gier – niejednokrotnie podczas korzystania z komputera mamy uruchomionych co najmniej kilka programów, z których w danej chwili nie korzystamy. Warto rozważyć ich wyłączenie. W systemach Windows można zrobić to między innymi za pomocą Menedżera Zadań (warto posortować je po nazwie i zobaczyć sekcję “Aplikacje”, żeby przypadkiem nie wyłączyć jakiegoś ważnego procesu systemowego).
  • Odłączenie zbędnych urządzeń – podobnie jak w przypadku programów. Jeżeli do Twojego laptopa podpięte są różne zbędne akcesoria takie jak np. dodatkowe zewnętrzne mikrofony, czy dyski – możesz je odłączyć i w razie potrzeby podłączyć je ponownie.
  • Tryb oszczędzania energii – niektóre systemy operacyjne posiadają nawet wbudowane specjalne tryby pozwalające na oszczędzanie energii. Warto się z nimi zapoznać i rozważyć ich używanie.
  • Unikanie używania laptopa w bardzo wysokich, oraz bardzo niskich temperaturach – przez ekstremalne temperatury komputer musi pracować ciężej, co bardziej obciąża baterie. Regularne używanie baterii w takich warunkach może skutkować nawet skróceniem jej żywotności.
O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.