laptop

Ile prądu pobiera laptop?

15 czerwca 2021
ok. 3 minut czytania

Jeżeli zastanawiasz się ile prądu pobiera laptop, musisz rozważyć to indywidualnie. Wszystko może zależeć między innymi od konkretnego modelu, jak i od sposobu użytkowania.

Co ma wpływ na to ile prądu zużywa laptop?

Wpływ na zużycie prądu przez laptopa może mieć m.in. jasność ekranu, czy odtwarzanie dźwięku. Największy wpływ ma jednak samo użytkowanie.

Przeciętny użytkownik, który zajmuje się zwykłym surfowaniem po sieci, czy przeglądaniem poczty e-mail może zużyć ok. 30 W na godzinę. Oznacza to, że za miesiąc takiej pracy po 3 godziny dziennie zapłacimy około 2 złote.

W przypadku użytkowników, którzy korzystają z zaawansowanych, obciążających komputer programów, lub w przypadku graczy – takie koszty mogą być znacznie wyższe.

Mocny laptop wykorzystywany do takich zadań lub gier może pobierać ok. 150 W na godzinę, czyli w przypdadku używania go w ten sposób średnio przez 3 godziny dziennie, po miesiącu będziemy musieli zapłacić za to zużycie około 10 złotych.

Jak zmniejszyć pobór energii w laptopie?

1 Wyłączanie zbędnych programów i gier

Zakończyłeś pracę z jakimś programem lub grą? Postaraj się go wyłączyć. Nie będzie Ci już potrzebny, a pomimo przebywania w tle może obciążać Twój sprzęt i niepotrzebnie wpływać na zwiększony pobór energii.

2 Usypianie i wyłączanie laptopa

Jeżeli odchodzisz od swojego laptopa tylko na chwilę, możesz wprowadzić go w tzw. system uśpienia oferowany przez wiele popularnych systemów operacyjnych. Jeżeli jednak wiesz, że kończysz pracę i prędko do niej nie wrócisz – wyłączenie może okazać się lepszym wyjściem. Znam użytkowników, u których laptop pracuje całą dobę. Choć używają go dziennie przez jakieś dwie godziny – nieustannie mają go w stanie gotowości. W mojej opinii laptopy z dyskami SSD włączają się już na tyle szybko, że nie ma za bardzo sensu całkowicie rezygnować z wyłączania komputera. Laptop, który jest uśpiony, czy w którym jest zamknięta klapka – nadal może pobierać energię.

3 Zmniejszenie jasności ekranu

Jednym z najprostszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na zmniejszenie poboru energii, czy na dłuższą pracę na baterii w laptopie jest zmniejszenie jasności jego ekranu. Oczywiście nie należy z tym przesadzać, ponieważ komfort naszych oczu też jest przecież bardzo ważny. Jeśli czujesz jednak, że bez problemu mógłbyś zredukować jasność swojego ekranu – popróbuj i zobacz jakie ustawienia są dla Ciebie optymalne.

4 Odłączanie zasilacza

Choć raczej nie to bezpośrednio  przynieść ogromnych oszczędności, ten sposób może pozwolić nam na oszczędzanie naszej baterii. Zdecydowanie polecam, żeby starać się nie pracować cały czas na podłączonym laptopie i jeśli jest on naładowany – odłączyć od niego zasilacz.

Zobacz także: Jak oszczędzać baterię w laptopie

5 Tryby oszczędzania energii

Wiele systemów operacyjnych ma wbudowane tzw. tryby oszczędzania energii. Dzięki nim rezygnując z niektórych funkcji możemy zmniejszyć pobór prądu lub wydłużyć czas pracy na baterii. Warto samemu sprawdzić te opcje i zobaczyć, czy będą nam odpowiadały.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.