Gdzie na klawiaturze jest klawisz SHIFT

Gdzie na klawiaturze jest Shift?

27 stycznia 2022
ok. 2 minut czytania

Przycisk Shift służy między innymi do tworzenia wielkich liter jak i uruchamiania alternatywnych, górnych symboli, takich jak na przykład znak procent, gwiazdki, czy małpy.

Oprócz tego wykorzystuje się go także przy wielu kombinacjach klawiszowych.

Jak nietrudno się więc domyślić, Shift jest niezwykle ważnym klawiszem, którego warto znać położenie. To z kolei, może różnić się w zależności od układu klawiatury.

W przypadku popularnych w naszym kraju klawiatur z układem QWERTY, mamy do czynienia z dwoma klawiszami Shift, które znajdują się w następujących pozycjach:

  • Lewy Shift – po lewej stronie klawiatury, tuż pod klawiszem Caps Lock i tuż nad lewym klawiszem Ctrl (zwykle 1 lub dwa klawisze po lewej stronie od litery “Z”).
  • Prawy Shift – po prawej stronie klawiatury, tuż pod klawiszem Enter i nad prawym klawiszem Ctrl (kilka znaków po prawej stronie od litery “M”).

Klawisz Shift zwykle oznaczony jest właśnie nazwą Shift i bardzo często posiada również ikonę strzałki w górę.

Klawisz Shift

Na niektórych klawiaturach (np. w niektórych laptopach Apple) Shift będzie oznaczony jedynie ikoną strzałki w górę i nie będzie opisany tekstowo.

Co zrobić jeśli przycisk Shift nie działa?

Czasami może zdarzyć się tak, że choć poprawnie zlokalizujemy przycisk Shift, okaże się, że jest on niesprawny.

W takiej sytuacji możemy alternatywnie używać drugiego przycisku Shift (np. prawego Shifta) lub zmienić mapowanie klawiszy w naszym systemie operacyjnym i ustawić jakiś nieużywany klawisz (na przykład prawy CTRL) tak, by wykonywał funkcję klawisza Shift. W mapowaniu klawiszy może pomóc nam dedykowany program, taki jak na przykład PowerToys.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.