Jak sprawdzić gdzie jest wbudowany mikrofon w laptopie

21 kwietnia 2021
ok. 2 minut czytania

Większość nowoczesnych laptopów posiada całkiem przyzwoity wbudowany mikrofon. Bardzo często taki sprzęt nie pozwala jednak na komfortowe prowadzenie rozmów, ponieważ zbiera sporo szumów i nierzadko jest dość cichy. Nie zmienia to jednak faktu, że zazwyczaj za pomocą takiego mikrofonu można np. z kimś porozmawiać bez podłączania zewnętrznego urządzenia, co może okazać się bardzo wygodne, w szczególności podczas podróży. Problem pojawia się głównie wtedy, gdy okazuje się, że słychać nas zbyt cicho.

Po zmianie ustawień systemowych i ustawieniu wszystkiego na maksymalną głośność możemy dojść do wniosku, że po prostu znajdujemy się zbyt daleko od mikrofonu. Gdzie zatem się on znajduje?

Mikrofon wbudowany w laptopa z reguły umieszczony jest w ramce wokół ekranu (zazwyczaj obok kamery). Bardzo często zdarza się też tak, że znajduje się on na pokrywie wokół klawiatury.

Jego lokalizację można dość łatwo zidentyfikować poprzez nadawanie jednostajnych dźwięków (np. z telefonu lub odtwarzacza mp3) i przykładania ich do różnych miejsc laptopa. Wówczas powinniśmy wejść  w ustawienia naszego mikrofonu i na bieżąco monitorować, kiedy dźwięk jest najgłośniejszy. W nowszych wersjach systemu Windows można to zrobić poprzez Start -> wyszukaj: Zmień dźwięki systemu -> Zakładka Nagrywanie.

 

Jeżeli dźwięk z mikrofonu w Waszym laptopie nadal jest cichy lub niewyraźny, warto zainteresować się zakupem zewnętrznego urządzenia. Przyzwoity mikrofon pozwalający na komfortowe prowadzenie rozmów można zakupić już od około 25 złotych. Przed tym warto jednak spróbować zwiększyć czułość wbudowanego mikrofonu, zarówno w systemie operacyjnym, jak i w programie (np. komunikatorze głosowym).

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.