Laptop w korporacji

Czy warto kupić laptop poleasingowy?

5 maja 2021
ok. 4 minut czytania

Dwa razy kupowałem poleasingowego laptopa i nieraz poleciłem takie rozwiązanie swoim znajomym. Nie zawsze jest to najlepszy wybór, ale w przypadku gdy szukamy niedrogiej biznesówki, warto zwrócić uwagę także na tak zwany sprzęt poleasingowy, czyli taki który był przez kilka lat używany np. w korporacji. Przed wystawieniem go na sprzedaż, większość sprzedawców dokładnie go czyści, oraz testuje, naprawiając ewentualne usterki.

Specyfikacja poleasingowych laptopów

Zazwyczaj w naprawdę przyzwoitej cenie możemy dostać laptopa klasy biznesowej, czyli takiego, który oprócz bardzo dobrych parametrów, powinien cechować się naprawdę solidnym wykonaniem. Większość laptopów biznesowych odznacza się też m.in. matową matrycą, która pozwala na komfortową pracę w różnych warunkach oświetleniowych, a także na uzyskanie naprawdę solidnych kątów widzenia.

Dla kogo są poleasingowe laptopy

Przede wszystkim dla ludzi, którzy korzystają z laptopa do pracy. Gracze będą najprawdopodobniej zawiedzeni, ponieważ większość laptopów poleasingowych posiada zintegrowane karty graficzne, które nie sprawdzą się najlepiej w przypadku bardziej wymagających tytułów. To sprzęt przede wszystkim biurowy. Może doskonale służyć do pracy z tekstem, programami firmowymi, czy programowaniem, a także rewelacyjnie sprawdzić się do nauki.

Co z systemem operacyjnym

Laptopy poleasingowe zazwyczaj posiadają już zainstalowane systemy operacyjne. Bardzo często są to systemy w wersji Professional. Wgrany już oryginalny system operacyjny może pomóc nam “zaoszczędzić” nawet około kilkuset złotych.

Wady poleasingowych laptopów

Wszystko zależy od sprzedawcy. Niektórzy z nich wybierają zdjęcie najładniejszej sztuki z danej partii, inni podają okrojone parametry. Warto dowiedzieć się szczegółów na temat dysku SSD, czy kości RAM, oraz zapytać, czy zasilacz i bateria to oryginały. Takiego laptopa najlepiej odebrać osobiście i poprosić o przetestowanie go jeszcze przed zakupem.

Największą wadą poleasingowych laptopów jest w mojej opinii bateria (chyba że są sprzedawane z nową). Ze względu na jej eksploatacje, która nieraz nie jest przeprowadzana z dbaniem o jej żywotność, taka bateria może oferować nam około godziny-dwóch pracy, co w przypadku nowego egzemplarza biznesowej serii mogłoby wynosić nawet kilka razy więcej. Warto upewnić się, czy dany model laptopa pozwala na łatwą wymianę takiej baterii, ponieważ jeżeli chcielibyśmy z takim laptopem podróżować, będzie to bardzo ważny aspekt.

Gwarancja na poleasingowego laptopa

Niektórzy sprzedawcy oferują także gwarancję. Warto skusić się na taką ofertę, zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy takiego laptopa “w ciemno”, bez uprzedniego wykonanych, wnikliwych testów. Gwarancja gwarancji nierówna, dlatego warto wcześniej zapoznać się z opiniami o danym sprzedawcy lub sklepie (zwykle biorą je na siebie, bo gwarancja producenta niekoniecznie musi nadal obowiązywać).

Przyjazność dla środowiska

Niewątpliwą zaletą poleasingowych laptopów może być ich przyjazność dla środowiska. Każda produkcja, a także utylizacja sprzętu elektronicznego wiąże się z dużym wykorzystaniem energii lub surowców. Dając używanemu laptopowi “dłuższe życie” dbamy o nasze środowisko.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu poleasingowego laptopa

  • Stan i klasa – wielu sprzedawców szczegółowo opisuje swój sprzęt i dzieli go na konkretne klasy. Odradzam kupować laptopy z rysami, czy wgnieceniami, ponieważ mogłoby to świadczyć np. o ich upadku, a to z kolei może przyczynić się do uszkodzenia podzespołów. Nie polecam też sprzętów, które były zalane. Przed kupnem warto dokładnie obejrzeć taki sprzęt lub poprosić sprzedawcę o więcej informacji, czy nawet o zdjęcia konkretnego modelu, który miałby do nas przyjechać.
  • Układ klawiatury – część laptopów pochodzi z korporacji zagranicznych, przez co mogą cechować się innym układem klawiatury. Może to być problematyczne, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych użytkowników.
  • System operacyjny – dobrze zwrócić uwagę na to, czy laptop posiada zainstalowany system operacyjny, oraz na to, jaki dokładnie. Upewnijmy się, czy aby na pewno nam to odpowiada.
  • Czy bateria jest wymienialna – to, że bateria w poleasingowym laptopie jest zwykle w dość słabym stanie, to nic złego i nie dopatrywałbym się w tym problemu. Jeżeli będziemy jednak chcieli pracować z naszym sprzętem z daleka od gniazdka, warto zadbać o to, żebyśmy w razie potrzeby mogli taką baterię w łatwy sposób wymienić.
  • Napęd optyczny – wielu z nas już praktycznie nie używa napędów, a laptopy poleasingowe bardzo często ich nie posiadają. Jeżeli jednak Ty często korzystasz z płyt, zwróć uwagę, czy znaleziony przez Ciebie laptop jest wyposażony w napęd.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.