Starszy laptop

Co można zrobić ze starym laptopem?

13 września 2021
ok. 3 minut czytania

Czasami ze względu na wymianę sprzętu zostajemy ze starym laptopem.

W wielu domach taki sprzęt po prostu służy później jako tak zwany “mebel”, który później jedynie zajmuje miejsce i zbiera pełno kurzu.

Co jednak można zrobić z takim sprzętem?

Przedstawiam kilka propozycji:

Laptopa można po prostu sprzedać lub oddać

To, że laptop nie nadaje się już dla nas, wcale nie musi oznaczać, że nie posłuży komuś innemu. W takiej sytuacji warto wystawić laptopa na przykład na którymś z serwisów ogłoszeniowych i zobaczyć, czy znajdzie się ktoś chętny.

Jeżeli znasz kogoś, kto nie ma komputera, również możesz rozważyć podarowanie mu swojego sprzętu. Większość nawet starych laptopów bez problemu poradzi sobie ze zwykłym przeglądaniem sieci. Nawet laptop, w którym nie ma klawiatury (wymiana potrafi kosztować ok. 200 złotych) nie musi być problemem. Ktoś, kto pracuje na takim sprzęcie w domu, może np. podłączyć sobie tanią zewnętrzną klawiaturę. To samo tyczy się touchpada (zawsze można użyć zwykłej myszy).

Nawet jeżeli laptop jest uszkodzony, ktoś może zainteresować się zakupem poszczególnych części lub całości w celu rozbiórki.

Laptop jako środowisko testowe

Masz czasami tak, że boisz się pobierać jakichś plików lub wchodzić na poszczególne strony internetowe? Osobiście mam w swojej kolekcji jednego, prawdopodobnie już kilkunastoletniego laptopa, na którym nie mam dosłownie nic oprócz systemu operacyjnego. Nie używam tam żadnych haseł, ani nie przechowuję ważnych dla mnie dokumentów. Gdy muszę sprawdzić coś, co potencjalnie może być zagrożeniem — zwykle robię to na tamtym sprzęcie.

Laptop jako sprzęt do nauki

Dzięki staremu laptopowi lata temu nauczyłem się np. takich rzeczy jak instalacja systemu operacyjnego. Nie miałem odwagi, żeby przeprowadzić taką operację na własnym komputerze, bo gdyby coś się nie powiodło, mógłbym mieć spory problem. Stary laptop to też niezła maszyna do nauki innych rzeczy. Jeżeli interesujesz się, jak wygląda to w środku, możesz z pomocą kogoś bardziej doświadczonego np. rozkręcić go, a nawet spróbować coś wymienić.

Stary laptop może dostać drugie życie

Laptop ma słabą baterię? Możesz ją wymienić na nową. W większości przypadków da się ją wymienić w bardzo prosty sposób, a koszt samego zakupu nie przekracza 200-300 złotych.

Laptop słabo działa? Większość sprzętów po dołożeniu pamięci RAM i dysku SSD na system operacyjny (jeśli go nie ma) działa o wiele sprawniej. Dobrym pomysłem może też być zmiana systemu operacyjnego na coś lżejszego (jak na przykład Lubuntu).

Zakładając, że laptop nie jest wyposażony w naprawdę bardzo słaby procesor, dzięki tym zabiegom może działać naprawdę sprawnie i świetnie nadawać się chociażby na studia, czy do pracy. Takiego sprzętu nie będziemy zwykle aż tak bardzo żałować na wypadek ewentualnego upadku, czy innych zagrożeń związanych z transportem. Może on dzięki temu okazać się idealną maszyną do pracy poza domem.

Starego laptopa można użyć jako urządzenie multimedialne

Możesz dzięki niemu na przykład puszczać muzykę na swoich głośnikach, czy przesyłać do swojego telewizora filmy lub seriale np. z Netflix. Nawet jeśli nie możesz połączyć się z telewizorem poprzez np. Chromecast, możesz rozważyć zakup specjalnego kabla lub przejściówki np. na HDMI.

Laptop jako serwer

Stary laptop może posłużyć na przykład jako serwer, możesz na nim postawić na przykład serwer do gry Minecraft, na którym zagrasz ze swoimi znajomymi.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.