Co zrobić, gdy laptop nie widzi telefonu?

11 maja 2021
ok. 2 minut czytania

W sytuacjach, w których chcemy przesyłać dane między naszym laptopem i telefonem, zwykle podłączamy telefon do komputera za pomocą kabla USB. Może zdarzyć się jednak tak, że laptop nie wykryje urządzenia. Pokażę co zrobić w takiej sytuacji.

Odblokuj telefon i sprawdź, czy nie musisz wybrać konkretnej opcji transferu plików

To prawdopodobnie najczęściej spotykany problem w tego rodzaju sytuacjach. Wiele telefonów nawet po podłączeniu do komputera nie jest na nim odczytywanych, ponieważ najpierw należy wybrać na nich konkretny tryb, a także określić czy w ogóle telefon ma ufać konkretnemu urządzeniu. Po podłączeniu kabla do telefonu i laptopa odblokuj telefon i sprawdź, czy nie wyskoczyło gdzieś (zwykle na dole) dodatkowe okienko z polami wyboru.

Spróbuj skorzystać z innego gniazda USB lub użyj innego kable

Może zdarzyć się też tak, że Twoje gniazdo USB lub kabel okażą się niesprawne. W takiej sytuacji możesz odpowiednio: spróbować przepiąć kabel do innego gniazda, lub spróbować podłączyć telefon za pomocą innego kabla.

Zaktualizuj sterowniki MTP

Upewnij się, czy sterowniki na Twoim laptopie są aktualne. Przejdź do Panelu Sterowania i wybierz kategorię “Urządzenia i drukarki”. Jeżeli zamiast nazwy swojego telefonu znajdziesz tam np. informację o nieznanym/nierozpoznanym urządzeniu, spróbuj na nie nacisnąć i wybrać opcję “Aktualizuj sterownik”, lub poszukaj go na stronie producenta konkretnego smartfona.

Alternatywa: Przesyłaj pliki poprzez usługę do przechowywania i synchronizacji plików, jak np. Google Drive.

Nie jestem fanem szukania alternatywnych rozwiązań, bo uważam, że warto rozwiązać taki problem od razu. Niemniej jednak domyślam się, że prawdopodobnie przyszedłeś na tę stronę po gotowe rozwiązanie. W przypadku, w którym nie okazało się nim żadne z powyższych, i tak postaram Ci się je dostarczyć. Jeśli musisz coś przesłać między laptopem a telefonem, a nie masz możliwości lub czasu na to, żeby bawić się z rozwiązywaniem problemów i szukać odpowiednich kabli, możesz przetransferować pliki poprzez programy takie jak na przykład Google Drive, czy Dropbox. Do szybkich transferów pojedynczych zdjęć niegłupim rozwiązaniem jest także wysyłanie wiadomości do samego siebie np. na Messengerze, czy na dedykowanym kanale Discord.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.