Dźwięk z laptopa

Co zrobić gdy laptop nie odtwarza dźwięku

25 maja 2021
ok. 3 minut czytania

Twój laptop przestał odtwarzać dźwięk?

Zapoznaj się ze sprawdzonymi sposobami i zobacz, co możesz zrobić w takiej sytuacji przed oddaniem go do serwisu.


1 Sprawdź, czy dźwięk nie jest wyciszony

Wiele laptopów posiada na swojej klawiaturze dedykowany przycisk pozwalający na wyciszenie dźwięku. Dzięki niemu można w bardzo wygodny sposób wyłączyć dźwięk, gdy nie będziemy go potrzebować. Problem w tym, że dość łatwo nacisnąć ten przycisk przez przypadek, wyłączając sobie dźwięk bez takiej intencji.

W takim przypadku najlepiej odszukać dedykowany przycisk na klawiaturze i nacisnąć go jeszcze raz. Zwykle będzie znajdowała się na nim ikona głośniczka.

Na ekranie powinna pojawić się ikonka informująca nas o włączeniu/wyłączeniu wyciszenia.

2 Sprawdź poziom głośności

Bardzo często ściszymy dźwięk w naszym systemie operacyjnym lub poprzez specjalny przycisk/rolkę w słuchawkach, czy głośnikach. Później mamy wrażenie, że dźwięk się zepsuł, a w rzeczywistości jest po prostu przyciszony do absolutnego minimum. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, które powinniśmy sprawdzić jeszcze zanim zdenerwujemy się na rzekomą “awarię”.

Wyciszony dźwięk

3 Upewnij się, czy dźwięk jest odtwarzany przez właściwe urządzenie

Niejednokrotnie zdarza się, że zmieniamy urządzenie, na które ma być przesyłany dźwięk. Sam bardzo często przyłapuję się na tym w momencie, w którym chcę puścić dźwięk z głośników, a następnego dnia ubieram słuchawki i… Cisza!

W systemie Windows wystarczy wejść w Panel Sterowania -> Sprzęt i dźwięk -> Dźwięk -> Zarządzaj urządzeniami audio.

Wówczas należy włączyć wybrane urządzenie (prawy przycisk myszy i “Włącz”), oraz ewentualnie ustawić je jako domyślne. Warto też sprawdzić dźwięk naciskając na wybrane urządzenie prawym przyciskiem i wybranie opcji “testuj”.

Zmienianie urządzeń odtwarzających dźwięk

 

4 Przetestuj inny dźwięk, sprawdź inne urządzenie

Niejednokrotnie domniemany problem może okazać się problemem nie z naszym sprzętem, a na przykład z konkretnym nagraniem, które próbowaliśmy odtworzyć.

W takiej sytuacji warto:

  • Uruchomić inny dźwięk, lub test dźwięku w systemie operacyjnym
  • Upewnić się, czy dźwięk zadziała na innym urządzeniu (np. na innych słuchawkach). Jeśli nie – problemu najprawdopodobniej należy szukać w ustawieniach systemu.

5 Zaktualizuj sterowniki

Jeżeli laptop nie odtwarza dźwięku, powinniśmy zadbać także o aktualizację sterowników karty dźwiękowej. Jeżeli nie uda się ich znaleźć automatycznie poprzez wyklikanie tego w systemie operacyjnym, możemy znaleźć te sterowniki w internecie. Sterowniki zwykle można znaleźć na stronie producenta, warto szukać ich według konkretnego modelu laptopa.

 

Jeżeli przyczyną awarii okaże się inna usterka, można spróbować oddać urządzenie do specjalistycznego serwisu, zwłaszcza w przypadku, w którym nadal podlega ono gwarancji.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.