Włączanie laptopa

Co zrobić, gdy laptop długo się włącza?

11 maja 2021
ok. 3 minut czytania

Długie włączanie się laptopów to jeden z najczęściej pojawiających się wątków na wszelkiego rodzaju forach internetowych dotyczących problemów z laptopami. Nic dziwnego, bo to jeden z najczęściej spotykanych problemów z tego rodzaju urządzeniami. W tym wpisie przedstawię kilka sprawdzonych sposobów pozwalających na poradzenie sobie z tym problemem, zarówno poprzez naprawę, jak i poprzez alternatywne rozwiązania.

Jeśli robisz krótkie przerwy, nie wyłączaj laptopa, a wprowadzaj go w tryb uśpienia.

Nie pamiętam kiedy ostatnio wyłączyłem swojego głównego laptopa. Jako że korzystam z niego parę razy dziennie, używam go podobnie jak telefonu. Jeżeli kończę korzystanie i wiem, że wrócę do niego za najpóźniej kilka godzin, po prostu usypiam go poprzez zamknięcie klapki. Tak czy siak, warto raz na jakiś czas normalnie wyłączyć laptopa, szczególnie wtedy, gdy szykujecie się na dłuższą przerwę od korzystania.

Pomyśl o dysku SSD i postawieniu na nim systemu operacyjnego

Postawienie systemu operacyjnego na dysku SSD to w dzisiejszych czasach już niemal standard. Czasy pomiędzy włączaniem się systemu na dysku SSD, a klasycznym HDD mogą różnić się nawet o ponad minutę na korzyść tego pierwszego. W moim przypadku stary, bo około 8-letni laptop z Windows 10 posiadający dysk SSD potrzebuje maksymalnie około 20-30 sekund do pełnej gotowości. Polecam dyski mające przynajmniej 240 GB pojemności, bo oprócz samego systemu warto zmieścić na nim najczęściej używane programy, czy nawet grę (z doświadczenia wiem, że na dysku SSD oprócz szybszego włączania może ona generować nawet kilka-kilkanaście FPSów więcej). Ceny dysków o takiej pojemności zaczynają się od około 150 złotych.

Rozważ wymianę podzespołów lub instalację lżejszego systemu operacyjnego

Jeżeli laptop nie daje rady, być może warto rozważyć wymianę także innych podzespołów. Choć w przypadku mobilnych sprzętów nie jest to zwykle tak proste jak w urządzeniach stacjonarnych, dobrym pomysłem może być np. dołożenie kolejnej kości RAMu.

Jeżeli nie chcemy inwestować w części, możemy też rozważyć zmianę systemu operacyjnego. Na starszych urządzeniach doskonale sprawują się lżejsze dystrubucje bezpłatnego systemu Linux. Osobiście przywróciłem tak do naprawdę sensownej sprawności 10-letniego laptopa (zainstalowałem Xubuntu).

Wyłącz automatycznie uruchamiające się programy przy starcie

Zbyt duża ilość zaawansowanych programów, które muszą uruchomić się tuż po starcie, może znacząco opóźnić moment, w którym nasz komputer będzie w pełni gotowy do pracy. Z tego powodu warto wyłączyć autostart programów, które nie są nam niezbędne. W Windows 10 można to zrobić poprzez naciśnięcie przycisku start i wpisanie “Aplikacje Autostartu”. Po kliknięciu powinniśmy ujrzeć okno z włączonymi programami. Jeżeli na liście znajdziecie jakieś programy, których nie potrzebujecie, możecie śmiało wyłączyć ich automatyczne włączanie przy starcie systemu.

O stronie
Jak sama nazwa wskazuje, na tej stronie możesz znaleźć rekomendacje zakupowe dotyczące laptopów i rozmaitych, związanych z nimi akcesoriów. Oprócz tego znajdziesz tu sporo poradników związanych z codziennym eksploatowaniem tego rodzaju urządzeń, oraz diagnozowaniem, czy naprawianiem najpopularniejszych usterek.